16 października 2019, o godz. 17.00, gościem Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku będzie tłumacz, badacz twórczości i życia Michaiła Bułhakowa – Krzysztof Tur.

Krzysztof Tur, nazwany przez ks. Jana Twardowskiego wielkim artystą, od lat poświęcił swoje twórcze życie prawdziwej pasji – Michałowi Bułhakowowi. Tysiące ciekawostek i anegdot zawartych w książce „Kronika życia Michała Bułgakowa” (pisownia rosyjska), sprawiły miłośnikom pisarza prawdziwą radość.

Środa Literacka poświęcona będzie m. in. zbiorowi niepublikowanych dotąd w Polsce tekstów rosyjskiego pisarza Jewgienija Zamiatina „Spotkanie” – autora opowiadań, nowel, powieści i dramatów (m. in. „My”, „Łowca ludzi”, „Cerkiew Boża”, „Ognie świętego Dominika”).

 

Twórczość Jewgienija Zamiatina charakteryzowała się odwagą i nowatorstwem, zachowując przy tym wysokie walory artystyczne. Był prekursorem. Już we wczesnych utworach Zamiatin dał się poznać jako godny następca Gogola – podobnie jak autor „Rewizora” wyczulony był na jałowość i pustkę powszedniości, bez litości dla ich przywar portretował swoich bohaterów. Rewolucja i wojna domowa były dla niego wyrazem apokaliptycznego rozpętania żywiołów, które opisywał z właściwym sobie gorzkim poczuciem humoru.
W przygotowywanym zbiorze tekstów znajdzie się to, co Zamiatin wydał i pisał w Paryżu w latach 1932-1937, tzn. nieskończona powieść „Bicz Boży”, cztery satyryczne opowiadania m. in. „Zegarek” i szkice publicystyczne – czytamy w zaproszeniu.

Książnica Podlaska zaprasza wszystkich miłośników Michaiła Bułhakowa i sympatyków Krzysztofa Tura. Wstęp jest wolny.

Źródło: Książnica Podlaska

Informację przygotowała: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok