Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Środy Literackie”. Bohaterem spotkania będzie Stanisław Skorupski, który opowie o swojej książce Powołanie.

Stanisław Skorupski – ur. w 1947 r., białostoczanin. Miłośnik koni. W latach 1972-77 pełnił funkcję prezesa Studenckiego Klubu Jeździeckiego w Białymstoku, natomiast do 1992 r. był pracownikiem naukowym Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Były dyrektor Gimnazjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Turośni Kościelnej. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2005) oraz Złotym Medalem za Długoletnią Służbę (2010). Jego misją życiową było wychowywanie w duchu prawdy, organizowanie edukacji i znajdowanie sposobów na wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z rodzin ubogich oraz kultywowanie tradycji i wartości chrześcijańskich.

Książka Powołanie (Wydawnictwo BUK, Białystok 2022) – to przede wszystkim opowieść o matce Stanisława Skorupskiego – Leokadii, wybitnej nauczycielce, która, jako jedna z najbliższych współpracowniczek bł. Ks. Michała Sopoćki, odegrała ogromną rolę w krzewieniu idei Bożego Miłosierdzia, znanej z objawienia siostry Faustyny Kowalskiej. Dzieje życia Leokadii niesamowicie przeplatają się z życiorysem wybitnego kapłana, a także z postacią Eugeniusza Kazimirowskiego – malarza pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego. To opowieść o tym, jak losy skromnej nauczycielki wiążą się z historią powstania obrazu czczonego na całym świecie, czy też beatyfikacją księdza Michała Sopoćki.

Spotkanie poprowadzi dr Ewa Rot-Buga, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

17 maja 2023 r., godz. 18:00
Galeria Parter, Marii Curie-Skłodowskiej 14A

Wstęp wolny

Źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok