Wystawa „Kształt piękna” w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego poświęcona jest twórczości Stan Wysa, czyli Stanisława Wysockiego. To jeden z najważniejszych współczesnych polskich artystów – rzeźbiarzy. Wernisaż wystawy odbył się 1 lipca 2022 r.

Rzeźba w kształcie koła, rozdzielona w środku. Po lewej profil kobiety, po prawej mężczyzny.

Jego dzieła, wykonane w brązie, ukazują postacie ludzkie, przeważnie kobiece. Są to zarówno prace kameralne, jak i monumentalne stworzone z myślą o eksponowaniu ich w przestrzeni publicznej.

Stanisław Wysocki – ur. 1949 r. w Ełku. W latach 1978-1980 studiował w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1980 r. rozpoczął praktykę w renomowanej odlewni rzeźb Hermann Noack Bildgiesserei w Berlinie Zachodnim. W trakcie praktyki rozpoczął studia w Hochschule der Künste w Berlinie. 

W 1986 r. powrócił do Polski. Zamieszkał we Wrocławiu. W 1990 r. wraz z grupą wrocławskich artystów wystawił swoje prace w Cannden Art Center w Londynie. Pierwszą samodzielną wystawę zrobił w roku 1991 we wrocławskiej „Desie”. Jego pracami zainteresowały się wówczas prestiżowe, skandynawskie galerie. Od tego czasu jego rzeźby znane są w całej Europie i za oceanem.

W sali muzeum na postumentach stoją rzeźby,

W czasie wernisażu opowiadał, że wszystkie one powstały w jego prywatnej odlewni. Czuwał nad ich tworzeniem od szkicu na papierze po wyrób finalny. Pracuje z zaufanymi fachowcami. Zachęcał uczestników wystawy do kupowania wystawionych rzeźb. Mniejsze będą oryginalnym prezentem, większe ozdobią niejedno większe wnętrze.
Zachwyciły mnie szczególnie postacie kobiece. Subtelnie oddające piękno i urok płci pięknej. 

Rzeźby znajdują się zarówno we wnętrzu zabytkowej willi muzeum, jak i na zewnątrz, w ogrodzie. Wystawę można oglądać w siedzibie muzeum, przy ul. Świętojańskiej 17, do 25 września br.

Źródło: Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – http://muzeum.bialystok.pl/ksztalt-piekna/

Zdjęcia: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok