XIII Podlaska Oktawa Kultur ze wsparciem finansowym. Pomimo trudnego budżetu, po zmniejszeniu rezerwy budżetowej, Miasto przekaże 100 tys. zł na zakup koncertów festiwalowych w Białymstoku. Festiwal folkloru organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

defilada zespołu tanecznego

Podlaska Oktawa Kultur to międzynarodowe święto muzyki, sztuki i folkloru, które odbywa się w Białymstoku i na Podlasiu. Charakterystyczną cechą imprezy jest to, że koncerty odbywają się w całym województwie – w różnych miastach, miasteczkach i wsiach. 

– Pomimo trudnego budżetu chcemy, aby Białystok był sercem festiwalu, który pokazuje, że siła naszego regionu tkwi w jego różnorodności i otwartości na inne kultury – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Festiwal wspieramy finansowo od 2014 roku, zależy nam na tym, aby nasze miasto było częścią tego święta muzyki i folkloru.

W piątek (24 stycznia) przyjęte zostało zarządzenie Prezydenta Miasta Białegostoku zmniejszające rezerwę ogólną budżetu miasta. Dzięki temu Miasto może przeznaczyć 100 tys. zł na zakup koncertów w Białymstoku w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur.

Motywem przewodnim Podlaskiej Oktawy Kultur jest folklor, uczestnicy mogą zapoznać się z tradycją i kulturą różnych narodów. Na festiwalu obok siebie występują zespoły pieśni i tańca, orkiestry symfoniczne, dęte, chóry, małe grupy wokalne. Dominuje muzyka tradycyjna, ale w przeróżnych aranżacjach: od stylizowanej muzyki ludowej, poprzez autentyczne odtwórstwo, po utwory jazzowe. Co roku, oprócz koncertów, organizowane są też wydarzenia towarzyszące.

Podlaska Oktawa Kultur – ta mieszanka niebanalnej muzyki, porywających tańców i barwnych strojów – od lat urzeka widzów i sprawia, że na festiwal przyjeżdżają tłumy. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Impreza od wielu lat organizowana jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury przy wsparciu finansowym województwa podlaskiego i Miasta Białystok.

(źródło i foto: Urząd Miejski  w Białymstoku)

opr. Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok