Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza na styczniowe wydarzenia kulturalne 2023

Promocja publikacji Moesowie nie tylko z Choroszczy

7 stycznia 2023 r., godz. 16.00

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Wstęp wolny

Zapraszamy Państwa na promocję publikacji poświęconej historii rodziny Moesów, którzy odegrali znacząca rolę nie tylko w historii Chroszczy, gdzie stworzyli jeden z  większych ośrodków przemysłu włókienniczego, ale także innych miejscowości na ziemiach polskich.

Ostatni z właścicieli fabryki Carl August Moes [II] od początku l.90. XIX w. pełnił wiele funkcji publicznych w Białymstoku, w którym to mieście był na tyle poważana osobistością, że jedna z ulic w pobliżu dworca kolejowego została nazwana od jego nazwiska. Inni potomkowie założyciela zakładów w Choroszczy Christiana Augusta Moesa, obierali różne drogi rozwoju. Kamil Alfred został właścicielem gospodarstwa ogrodniczego Nowosiółach, a wybitny podlaski historyk i społecznik Zygmunt Gloger stawiał go za wzór nowoczesnego gospodarza i patrioty. Z kolei Konstanty Moes, który do rodowego nazwiska przyjął przydomek Oskargiełło bardzo zaangażował się w propagowanie naturalnych metod leczenia. W okolicach Otwocka założył zakład przyrodoleczniczy i opublikował kilka książek poświęconych tematyce wegetarianizmu i zdrowego trybu życia. Aleksander Juliusz rozwinął przemysł papierniczy w Wierbce i Sławinowie i założył stadninę koni w Udorzu. Jeden z synów, zainspirował niemieckiego pisarza Tomasza Manna do stworzenia postaci Tadzia w noweli „Śmierć w Wenecji”.

W publikacji przedstawiona została historia rodu od pojawienia się na ziemiach polskich w l. 30 XIX w. uzupełniona o biogramy najbardziej znanych przedstawicieli tej rodziny.

Historia Bożego Narodzenia w ikonografii wschodniej

8 stycznia, 15 stycznia, 22 stycznia 2023 r., godz. 10.00

Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Muzeum Ikon w Supraślu zaprasza na spotkanie z cyklu SZTUKA IKONY, które poświęcone będzie tematowi Bożego Narodzenia, którego kompozycja w tradycji chrześcijańskiego wschodu zawiera rozbudowaną symbolikę. Scena narodzin umieszczana jest na tle groty, a obok najważniejszych postaci – Bogarodzicy i Dzieciątka – widoczni są św. Józef oraz pasterze, a także zwierzęta. Mały Jezus nie spoczywa w żłóbku, a Jego posłanie bardziej przypomina grobowiec. Do każdego z elementów ikonografii odnosi się wiele znaczeń oraz treści teologicznych związanych z narodzeniem Syna Bożego na ziemi pogrążonej w ciemności grzechu. Ikony przedstawiające ten temat niejednokrotnie wzbogacone są o dodatkowe sceny wiążące się z przyjściem na świat Syna Bożego.


Czas trwania: ok. 60 min
Liczba uczestników: 20 osób;
Koszt: 10 zł, z  Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829

RODZINNE WEEKENDY – Karnawał w muzeum

14 stycznia 2023 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat wraz z opiekunami

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Karnawał to piękny czas, który obfituje w zabawy, tańce, bale i maskarady. Łączy się z nim wiele tradycji, a muzeum to idealne miejsce, by je poznawać. To też dobre miejsce, by dać się ponieść karnawałowej zabawie. W ten wyjątkowy weekend zapraszamy dzieci i ich opiekunów do Muzeum Historycznego w przebraniach.

Liczba uczestników: 15 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Koszt: dzieci w wieku 4-6 lat wstęp bezpłatny, 14 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny opiekun 7 zł; dzieci w wieku 7-12 lat wstęp – 14 zł – dziecko, 7 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł – dziecko, 5 zł – opiekun
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349

Spotkanie z literaturą – Adam Mickiewicz

15 stycznia 2023 r., godz. 11.00

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań z literaturą. Przyjrzymy się biografii Adama Mickiewicza – wybitnego twórcy doby romantyzmu. Artysta w swoim dorobku literackim posiadana utwory reprezentujące rozmaite gatunki literackie m.in. cykl pełnych ekspresji ballad romantycznych,  pełen szlacheckich obyczajów ,,Pan Tadeusz” oraz ,,Dziady”, w których ukazany został dramat jednostki oraz narodu. Uczestnicy spotkania będą mogli usłyszeć fragmenty pięknej poezji.

Liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny: 5 zł.
Informacje i zapisy: tel. 509 336 862

Pokaz mody historycznej

19 stycznia 2023 r., godz. godz. 18.00

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Zapraszamy Państwa na wyjątkowy wieczór, podczas którego muzealna sala zmieni się w modowy wybieg. Będzie to pokaz mody historycznej. Uczennice i Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zaprezentują stroje, które znajdują się w zbiorach naszego muzeum. Wiele informacji o modzie można uzyskać oglądając zabytkowe fotografie, więc pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja wyselekcjonowanych zdjęć.


Liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny: 5 zł.

Informacje i zapisy: tel. 517 484 349

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok