Coraz bardziej widoczny staje się trend odrzucania słowa „senior” na rzecz poszukiwania pojęć zastępczych. To efekt stereotypowego patrzenia na ludzi starszych, kojarzenia seniora ze starością i nieporadnością życiową. A przecież nikt nie chce takiej etykiety! 

Galeria zdjęć w OiFP

Pejoratywny obraz ściera się usilnie ze wszystkimi wartościowymi inicjatywami realizowanymi pod szyldem „senior”: aktywizacją w klubach seniora, akademią seniora, konkursami dla seniorów czy nawet realizowanym przeze mnie cyklem „Seniorzy z pasją”. Są osoby, które akceptują siebie z całym wachlarzem zalet i wad związanych z procesem starzenia się. Dla nich to nic strasznego, po prostu etap życia, który czeka każdego i który warto przeżyć ciekawie. Słowo „senior”, jak sami twierdzą, nie szufladkuje ich, a metryka nie stanowi przyzwolenia ma bierność i wycofanie, rezygnację z własnego ja.

Takich właśnie seniorów przedstawia galeria SuperSTARSi. Nie potrzebują markowych ubrań i krzykliwych gadżetów, jakie często widzimy w reklamach z udziałem Pokolenia Silver. Nie zdobywają szczytów gór ani nie uprawiają sportów ekstremalnych jak ich rówieśnicy z telewizyjnego show. Robią po prostu swoje i to jest wyznacznikiem ich szczęścia. Bo szczęście to właśnie klisze codzienności: Gienek na rowerze z bocianem „na głowie”, Elusia tańcząca w lesie, Grażyna z aparatem na szyi, mocząca nogi w stawie… Takie obrazy przemawiają do mnie. Dosłownie i w przenośni, bo kapitalnie zrobionym zdjęciom Michała Hellera towarzyszą krótkie nagrania audio z refleksją bohatera. Każdy z osobna i wszyscy razem piszą kolejne wersy księgi filozofii życia, widzianego z perspektywy życiowych doświadczeń. One nie muszą być bagażem, ale – jak udowadniają bohaterowie – są wartością dodaną. 

Nie chcę zdradzać szczegółów, więc zapraszam do zobaczenia na własne oczy wystawy SuperSTARSi, przygotowanej przez Stowarzyszenie Podlaskich Seniorów. Oprócz zdjęć Redakcja Podlaskiego Seniora opublikowała kilkanaście wywiadów z ciekawymi ludźmi, seniorami XXI wieku. Musicie koniecznie to zobaczyć! Jeśli ktoś nie może obejrzeć wystawy SuperSTARSi i wysłuchać opowieści bohaterów fotografii w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku, może to zrobić w wirtualnej galerii fotografii Virturama. 

Jestem pełna podziwu dla pomysłu i ogromu włożonej pracy. Gratuluję z głębi serca! Nie mam wątpliwości, że całokształt działań związanych z projektem SuperSTARSi to kolejna cegiełka do pokazania, że w każdym wieku można być super!

Wystawę można także obejrzeć i wysłuchać wypowiedzi seniorów w galerii Michała Hellera – Virturama, link: https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/10856414/micha%C5%82-heller-superstarsi

zdjęcia: Maria Beręsewicz

Barbara Górnicka-Naszkiewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

Super Senior. Aktywizacja i komunikacja 60+