W czwartkowe popołudnie, 9 marca, w świetlicy Domu Kultury w Rajgrodzie odbył się niecodzienny wernisaż wystawy fotograficznej pt. „SuperSTARSi – Seniorzy XXI wieku”.

Siedzący kobiety i mężczyźni na tle wystawy, słuchają kobiety w czerwonej sukience

SuperSTARSi to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy promujący wizerunek współczesnych seniorów jako osób aktywnych, rozwijających swoje pasje
i zainteresowania, zaangażowanych w życie społeczne swojego środowiska i regionu. Organizatorem wernisażu była Biblioteka Publiczna w Rajgrodzie.

Kobieta w zielonym żakiecie wręcza album mężczyźnie w okularach

Na spotkanie przybyły Redaktor Naczelna portalu podlaskisenior.pl Bożena Bednarek i Jolanta Wołągiewicz, przedstawicielka Stowarzyszenia Podlascy Seniorzy oraz pomysłodawczyni i koordynatorka całego przedsięwzięcia.
Dyrektor Biblioteki w Rajgrodzie, Anna Arciszewska, serdecznie  przywitała przybyłych, a Jolanta Wołągiewicz przybliżyła ideę wystawy i w kilku słowach przedstawiła kolejne osoby z dziesiątki wybranych seniorów. W tej grupie znaleźli się też mieszkańcy naszej gminy – Małgorzata i Wojciech Więckowscy i to za ich przyczyną wystawa zawitała do Rajgrodu.

Zdjęcia do całego przedsięwzięcia wykonał artysta fotografik Michał Heller. Razem z żoną Kasią i Jolantą Wołągiewicz jeździł on  do wytypowanych osób, by przeprowadzić wywiad i udokumentować go fotografią. Każde z 10 zdjęć zaopatrzone jest w kod QR, którego zeskanowanie telefonem pozwala wysłuchać rozmowy z bohaterkami lub/i bohaterami projektu, utrwalonymi na danym zdjęciu.

O jednej z dziesięciu uczestniczek projektu, Halinie Wiszowatej, Maria Heller napisała interesujący artykuł. Ten ciepły tekst, opublikowany na portalu podlaskisenior.pl, odczytał Wojciech Więckowski.

Siedzący na krzesłach kobiety i mężczyźni słuchają kobiety w jasnej sukience

Opowieść o wędrówce w poszukiwaniu swojego miejsca na świecie rozpoczęła Małgorzata grając motyw muzyczny z serialu „Polskie drogi”, bo to właśnie wędrówki po polskich drogach, razem z dziećmi i z książeczką autostopu, przywiodły ich nad Rajgrodzkie Jezioro. Zauroczeni pięknem tej okolicy osiedli tu na stałe i od 39 lat rajgrodzka ziemia stała się ich Małą Ojczyzną. Udzielają się też społecznie:

Wojciech – to wieloletni radny, a obecnie sołtys.
Małgorzata – pomaga w nauce  matematyki i chemii dzieciom zagrożonym brakiem promocji, efektywnie wspiera sąsiadów w rozwiązania trudnych problemów rodzinnych, a także bierze udział w działaniach Klubu Seniora.

Siedzący na krzesłach słuchają kobiety w jasnej sukience

Tę działalność klubową potwierdziła też Irena Czerwionka – autorka większości tekstów pisanych dla Klubu Seniora – mówiąc, że Małgorzata i Wojciech czynnie uczestniczą we wszystkich artystycznych przedsięwzięciach. Małgorzata sama też przygotowała kilka programów.
Podczas wernisażu wysłuchaliśmy nie tylko kilku utworów Wojciecha, ale również wiersz Małgosi, poświęcony Jezioru Rajgrodzkiemu.

Wieczór, dzięki dyrektor i jej ekipie zaprzyjaźnionych i współdziałających pań, zakończył się gorącą kawą i herbatą, a także wspaniałymi domowymi wypiekami.
Dziękujemy Państwu Więckowskim za podzielenie się z nami swoją historią oraz zgromadzonym za wspólnie miło spędzony czas.

fot. Biblioteka Publiczna w Rajgrodzie

Anna Arciszewska
Anna Małgorzata Więckowska