W piątkowy wieczór 17 listopada 2017 r. w suwalskim „Rozmarino” odbył się ostatni z dziesięciu koncertów w ramach projektu: „Ze Starszakami z przytupem i muzyką po Pogodnych Suwałkach.”

Tematem przewodnim  koncertu była tym razem  „Jesień w rytmie tanga”. W przygaszonym świetle widać było wypełnioną po brzegi salę. Wśród obecnych byli nie tylko wielbiciele działającego niespełna rok zespołu „Suwalskie Starszaki” – wielu przyszło z uwagi na szczególne święto liderki zespołu.

Tego dnia Maria Lauryn obchodziła swoje 60 urodziny. Jest suwalczanką. Zaczynała pracę jako nauczycielka przedszkoli – wśród zebranych pojawili się także jej dorośli wychowankowie z rodzinami.

 

Maria Lauryn przez wiele lat pełniła ważne funkcje w lokalnym samorządzie. Jest znanym w mieście animatorem  oświaty, kultury, polityki senioralnej. Jako emerytka kieruje pracami Suwalskiej Rady Seniorów. Organizuje i koordynuje działalność kilku zespołów wokalnych i tanecznych. Prowadzi terapię muzyką dla dzieci i  dorosłych oraz  coniedzielny program radiowy dla seniorów. Poza talentem organizatorskim, choreograficznym czy  wokalnym, tego wieczoru ujawniła również zdolności aktorskie, jako świetna odtwórczyni monologów Hanki Bielickiej, czy narratorka kawałów o seniorach.  Zaprezentowała również własnego autorstwa wiersz nawiązujący do jubileuszu.

„Suwalskie  Starszaki” zabawiały widownię przez półtorej godziny, śpiewając nastrojowe tanga różnych kompozytorów i kultur. Żydowskie „Sunrise, Sunset” zabrzmiało wyjątkowo głośno i wzruszająco. Wśród członków siedmioosobowego zespołu także Andrzej Kluczny popisał się talentem aktorskim – w monologu opowiadającym o zabawnych przygodach seniora, korzystającego z dobrodziejstw SPA.

 

Irena Pietraszkiewicz
Podlaska Redakcja Seniora Suwałki