28 września 2022 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się książka Rusłana Szoszyna „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska”. Z tej okazji jej główna bohaterka oraz autor książki – Rusłan Szoszyn, spotkają się z Czytelnikami Książnicy Podlaskiej 3 października 2022 r. o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi Michał Androsiuk. 

Obowiązują bezpłatne wejściówki. Liczba miejsc ograniczona!
Tego dnia biblioteka będzie czynna do godz. 14:00.

plakat

O książce:

Kobieta, która rzuciła wyzwanie tyranowi.
Pierwsza książka o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej!
Na kartach Lodołamaczki Rusłan Szoszyn, długoletni dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, z reporterską swadą kreśli portret Swiatłany Cichanouskiej – zwyczajnej dziewczyny z Mikaszewicz na południowych krańcach Białorusi. Po katastrofie w Czarnobylu dzieci z tamtych stron mogły wyjeżdżać na wakacje na Zachód, a mała Swiatłana miała okazję zobaczyć Irlandię i nauczyć się biegle angielskiego. Nie miała jednak aspiracji politycznych. Koncentrowała się, podobnie jak większość białoruskich kobiet, na rodzinie. Jak to się stało, że zaryzykowała wszystko, co było dla niej najcenniejsze, i rzuciła wyzwanie dyktaturze Łukaszenki? Dlaczego właśnie jej udało się porwać za sobą miliony Białorusinów?

Oto pierwsza na świecie książka o prawdziwej „czułej przewodniczce”, która zdobyła nie tylko serca swoich rodaków, lecz także uznanie i szacunek na całym świecie. Cichanouska jest dzisiaj przyjmowana na Zachodzie jako przywódczyni na uchodźstwie. Przywódczyni kraju, w którym pozostaje za kratami jej mąż oraz kilkuset innych zakładników dyktatury. Kraju, który groził jej wieloletnim więzieniem i odebraniem najcenniejszego, co ma – dzieci.

_

Na uwagę zasługuje też to, jak Szoszyn podsumowuje wydarzenia na Białorusi ostatnich dekad i przybliża specyfikę białoruskiego społeczeństwa. Czyni to „Lodołamaczkę” nie tylko biografią wybitnej postaci, ale również wciągającym kompendium wiedzy na temat współczesnej i nieco dawniejszej Białorusi.

(Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

Organizatorzy spotkania: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Wydawnictwo Literackie; współorganizatorzy: Białoruskie Radio Racja, „Niwa”- tygodnik Białorusinów w Polsce

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

_

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok