Czy to wędrujący promień światła, wiary i nadziei, przekonajcie się Państwo sami. 2 grudnia 2022 roku, odbył się w Białymstoku wernisaż Wystawy Fotograficznej „Światłość w ciemności świeci. Twarze Żywej Szopki w Marcellano”.
Zdjęcia zaprezentowano w sali wystawowej organizatora wydarzenia – Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział Białostocki (PSPiA KLANZA Oddział w Białymstoku). Kuratorem wystawy, a zarazem autorem prezentowanych eksponatów fotograficznych, jest ks. Dariusz Kowalewski, który fascynował się fotografią już w latach młodzieńczych. Po dłuższej przerwie wrócił do swojej pasji w roku 2017.Wystawa „Światłość w ciemności świeci. Twarze Żywej Szopki w Marcellano” po raz pierwszy została pokazana 24 grudnia 2019 roku w San Terenziano.
Wernisaż otworzyła prezeska PSPiA KLANZA, Małgorzata Borowska, która przywitała gości oraz autora eksponowanych na wystawie zdjęć. Następnie, prowadząc rozmowę z ks. Dariuszem, przybliżyła zebranym sylwetkę autora wystawy. Ks. Dariusz Kowalewski, zafascynowany żywą Szopką w Marcellano, uległ urokowi scenerii towarzyszącej przy jej organizacji. Historyczne postacie, sugestywne place, stragany, budowle, a przede wszystkim gra świateł i cieni były inspiracją do uchwycenia otaczającej go rzeczywistości poprzez obiektyw aparatu fotograficznego.
Po projekcji filmu dokumentującego powstanie Żywej Szopki ksiądz D. Kowalewski oprowadził zaproszonych gości po wystawie. W sumie pasjonat fotografii wykonał 2500 ujęć, z czego na wystawę wybrał tylko 50 zdjęć. Na prezentowanej w KLANZIE wystawie znajdują się zdjęcia przedstawiające wybrane postacie Żywej Szopki w Marcelllano, które zostały wykonane w latach 2017-2020.
Zaprezentowane na wystawie zdjęcia wywarły na mnie duże wrażenie. Były one robione o różnej porze dnia, od brzasku aż po ciemność. W artystyczny sposób ukazują historyczno-religijny klimat miasteczka włoskiego, ożywionego duchem Betlejem sprzed 2000 lat. Tkaczka przy krosnach, garncarz przy kole garncarskim czy piekarz piekący podpłomyki sprawiają wrażenie autentycznych rzemieślników, wykonujących swoje codzienne zajęcia. O zdjęciach prezentowanych na wystawie autor mówi, że „ jest to mieszanka świateł i cieni, barw i kontrastów, emocji portretowanych osób i fotografa”.
Wernisaż uświetnił występ skrzypaczki Joanny Łajewskiej-Talipskiej i wokalistki Marii Piekarskiej. Zaprezentowały one utwór Sanah Pożal się Boże oraz Underneath the Christmas lights – Grega Kurstina i Sia.
kliknij w poniższe zdjęcie:
Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok