Wystawa plenerowa „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39” zainauguruje tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. W programie znalazła się m.in. konferencja „Pamięć Pokoleń”, specjalne zwiedzanie „Opowiem Ci moją historię” czy spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje”.

na ulicy stoją : kobieta i trzech mężczyzn na tle planszy wystawowej

Miasto Białystok i Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało program wydarzeń na Światowy Dzień Sybiraka i 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W piątek (15 września) odbędzie się konferencja w języku angielskim „Pamięć Pokoleń”. Kolejnego dnia (16 września) zaplanowano kilka wydarzeń – „Opowiem Ci moją historię – wyjątkowe zwiedzanie wystawy stałej”, „SYBIR w pięciu odsłonach, czyli jak nowocześnie opowiadać o historii”, spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje” oraz instalację świetlno-dźwiękową „Droga donikąd”.

17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Co roku tego dnia oddajemy hołd ofiarom sowieckiej agresji.
W niedzielę (17 września) na mieszkańców czekają także następujące wydarzenia – spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje”, instalacja świetlno-dźwiękowa „Droga donikąd” oraz mapping „17.09. Pamiętamy”. Szczegóły są dostępne w załączniku.

Warto wiedzieć, że już 23 sierpnia w centrum Białegostoku pojawiła się nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru – „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39”. Dzięki nietypowej formie zachęca do spaceru po mieście śladami jego historii.

W przeciwieństwie do standardowych wystaw w przestrzeni miejskiej ekspozycja „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39” nie została ograniczona do jednej lokalizacji. Składa się z pięciu elementów, które można odnaleźć w przestrzeni miasta w ramach jednego spaceru.

Wrzesień 1939 roku oznaczał dla Białegostoku, jak i całej Polski, początek najtragiczniejszego okresu w dziejach – II wojny światowej. Naszemu miastu pierwsze tygodnie wojny przyniosły aż dwie okupacje: wpierw tygodniową niemiecką, a następnie trwającą aż do czerwca 1941 roku – sowiecką.

Dzięki propozycji Muzeum Pamięci Sybiru każda zainteresowana osoba może zobaczyć, jak wyglądał Białystok 84 lata temu pod rządami obu okupantów oraz poznać losy miasta i poszczególnych budynków, w których rozgrywały się wydarzenia o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale również międzynarodowym.

Autorami ekspozycji są Magdalena Zięckowska-Tuchlińska (koncepcja), Dorota Klimowicz-Bałtromiuk (grafiki) i Piotr Bosko (teksty). Partnerem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wystawa będzie prezentowana do 23 września.

źródło i zdjęcie: www.bialystok.pl

Podlaska Redakcja Seniora Białystok