Długi majowy weekend obfitował w szereg uroczystości, wydarzeń i atrakcji. Bogaty program uroczystości majowych mieszkańcom Łomży i okolic zapewnili Prezydent Miasta Mariusz Chrzanowski wspólnie ze Starostą Łomżyńskim Elżbietą Parzych, kierownikiem Warsztatów Technicznych Łomża mjr Markiem Niedźwieckim oraz Jednostką Strzelecką 1012.

Obchody Święta Flagi zaczęły się koncertem słowno- muzycznym w wykonaniu seniorów z Domu Dziennego Senior+. Następnie na terenie kompleksu sportowo- rekreacyjnego przy ul Katyńskiej rozpoczął się Piknik Rodzinny, w ramach którego rozegrano mecz piłki nożnej z udziałem urzędników magistratu i dziennikarzy lokalnych mediów. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta korzystali z bezpłatnych dmuchawców. Można też było otrzymać sadzonkę roślinną w zamian za makulaturę oraz plastikowe butelki, baterie lub puszki aluminiowe w ramach zbiórki ,,Ekologia za sadzonkę”.

Znany lodziarz łomżyński serwował darmowe lody. W godzinach wieczornych na Starym Rynku odbyły się w rytmach disco koncerty zespołów Alfa Boys i Clasic. Przez cały dzień prowadzona była zbiórka pieniężna na rzecz łomżyńskiego Hospicjum.

Uroczystości 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Miejscach Pamięci Narodowej złożeniem kwiatów przez włodarzy miasta, posłów Ziemi Łomżyńskiej i samorządowców. W Łomżyńskiej Katedrze odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny i uroczysta odprawa pocztów sztandarowych. W Dworku Lutosławskich w Drozdowie rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu studentek Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku, a w Łomżyńskim Ratuszu koncertowała Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod batutą ukraińskiego dyrygenta Serhiya Burko, dyrektora artystycznego Lwowskiej Filharmonii.

Pieśni Fryderyka Chopina i Karłowicza śpiewała sopranistka Bogumiła Dziel- Wawrowska, a słynne tanga Astora Piazzoli grał akordeonista Piotr Komorowski z Łomży, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Niedzielne popołudnie zgromadziło kilkuset mieszkańców grodu na placu Starego Miasta na wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych przy dźwiękach muzyki Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza z udziałem Pawła Krasula, solisty Opery Bydgoskiej oraz Studia Wokalnego eMDeK. Rozbrzmiewały słowa Mazurka Dąbrowskiego, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Pierwsza kadrowa”, ,,Rota” i wiele innych. Teksty piosenek wydrukował Tygodnik Narew. Ciepło i słońce sprzyjało, że całe rodziny licznie uczestniczyli w majowych świętach.

 

Halina Czartoryjska

                                                                                      Podlaska Redakcja Seniora Łomża