Zawsze pierwszy wyciągaj rękę do zgody. Przebaczaj wszystko – wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Kardynał Stefan Wyszyński

Stroik Bożonarodzeniowy

Wciąż przeżywamy okres adwentowy, ale najpiękniejszy dzień w roku, na który wszyscy z radością czekamy, zbliża się wielkimi krokami. Dzień Bożego Narodzenia to czas pojednania, wybaczania, serdeczności, miłości i zadumy. Wszyscy wypatrujemy pierwszej gwiazdy na niebie, aby łamać się opłatkiem, złożyć życzenia i zasiąść do wigilijnej kolacji. Magia Świąt Bożego Narodzenia udziela się wszystkim. Każdy przeżywa je na swój sposób. Przygotowujemy się na godne przyjęcie narodzonego Dzieciątka.

Okres przedświąteczny to czas, w którym w różnych środowiskach i instytucjach odbywają się spotkania wigilijne. W tym roku spotkanie seniorów z Klubu Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży odbyło się 14 grudnia w Hali Kultury, ze względu na trwający remont naszej siedziby przy ulicy Nowogrodzkiej. Uczestniczyło w nim około 100 osób.

Wigilijne potrawy na stole

Było gwarno i radośnie. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: zastępca Prezydenta Miasta pan Andrzej Stypułkowski,  ks. kanonik Marian Mieczkowski, Wiesław Jagielak, dyrektor MOPS, Grażyna Czajkowska, przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów oraz Monika Brzóska, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior + w Łomży.
Pani Marta Kopeć, kierownik naszego klubu, serdecznie przywitała wszystkich obecnych.
Następnie zespół Maryna przedstawił program muzyczno–poetycki „Cicha noc”, na który składały się kolędy i pastorałki, śpiewane przy akompaniamencie akordeonu, przeplatane poezją.

Krzysztof Murawski zagrał na harmonijce ustnej dwie kolędy. Gwiazdę, która była ozdobą naszego występu, wykonał Mieczysław Kurpiewski. Panie wystąpiły w pięknych sukniach, ofiarowanych nam kilka lat temu przez sponsora.

Opłatki na talerzu

Goście złożyli życzenia obecnym. A po wspólnej modlitwie, którą poprowadził ks. Marian Mieczkowski, po poświęceniu opłatków i pokarmów, nastąpił czas na indywidualne składanie życzeń i łamanie się opłatkiem. Na stołach, pięknie zastawionych i udekorowanych, znajdowały tradycyjne potrawy i doskonałe wypieki. Panowała ciepła, serdeczna atmosfera. Magia świąt udzieliła się wszystkim. Takie spotkania integrują środowisko senioralne, wzbudzają pozytywną energię i uczucia oraz refleksje dotyczące tego, co jest najważniejsze w życiu, czyli miłość, dobroć, szacunek, tolerancja.

Szopka Bożonarodzeniowa

W imieniu seniorów serdecznie dziękuję pani kierownik Klubu Seniora Marcie Kopeć, pani Urszuli Dymek i pani Beacie Wiśniewskiej, pracownikom kulturalno–oświatowym naszego klubu, bo to na nich spoczywał ciężar przygotowania uroczystości. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagali i przyczynili się do tego, że seniorzy w doskonałych humorach rozchodzili się do domów.

Na zakończenie pragnę w imieniu zespołu Maryna złożyć wszystkim czytającym ten artykuł życzenia świąteczne i noworoczne. Niech magia Świąt Bożego Narodzenia przeniknie do każdego z nas. Otwórzmy nasze serca, byśmy potrafili kochać i byśmy byli kochani, byśmy potrafili przebaczać, bo tylko wtedy w sercu będzie miejsce na radość i miłość, byśmy byli życzliwi i aby otaczali nas ludzie, którzy sprawią, że nie odczujemy smutku i samotności. Jeśli otworzymy się na drugiego człowieka, będziemy szczęśliwsi.

Niech nadchodzący rok 2023 będzie dla nas wszystkich lepszy od tego, który powoli odchodzi. Życzę dużo zdrowia, bo to największy skarb jaki mamy. W trudnych czasach, w jakich żyjemy, Drodzy Seniorzy, trzymajmy się, nie dajmy się, kochajmy się, a życie będzie łatwiejsze.

Relację z uroczystości zarejestrowała Telewizja Narew

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża