20Fundacja Sąsiedzi zaprasza na VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku i wraz z Książnicą Podlaską na towarzyszący im Festiwal Kultur „Na pograniczu”, w dniach 20-22 kwietnia 2018 r., które odbędą się w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Odeskiej 1 i Białostockim Teatrze Lalek.

Podlaska Redakcja  Seniora, z wielką przyjemnością, również będzie uczestniczyła w tym wielkim święcie miłośników książek, pisarzy i wydawców. Będziemy Państwu relacjonować najciekawsze spotkania z każdego dnia.

W piątek (20.04.)  – zaplanowano spotkania z autorami książek dla dzieci, m. in. : Grzegorzem Kasdepke, Marcinem Szczygielskim, Tomaszem Samojlikiem, Agnieszką Suchowierską, Tomaszem Szwedem oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Czytanie jest the best”.

Sobota (21.04) –  rozpocznie się od spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim, autorem trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim.

Znany z radiowej Trójki dziennikarz Michał Nogaś poprowadzi spotkanie z Martinem Pollackiem i Hanną  Krall.

Następnie przewidziano spotkania m.in. z: Vincentem V. Severskim, Michałem Cessanisem, Kubą Małeckim, Andrzejem Strumiłło, Krzysztofem Gedroyciem, Michałem Książkiem, Mirą Łukszą.

W niedzielę (22.04.) spotkamy się  m.in. z siostrą Małgorzatą Chmielewską, Anną Kamińską, Krzysztofem Vargą, Krzysztofem Karpowiczem.

Każdego dnia autorzy będą również podpisywać swoje książki na wyznaczonych stanowiskach.

Targom będzie również towarzyszyć wystawa Andrzeja Strumiłły zatytułowana – „Koń”, którą można będzie obejrzeć w Białostockim Teatrze Lalek.

Harmonogram Spotkań znajdziecie państwo na stronie internetowej: fundacja-sasiedzi.org.pl

Jednocześnie informujemy, że z okazji VII Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku  na naszym profilu na Facebooka nasza redakcja trwa  KONKURS Z KSIĄŻKĄ Podlaskiej Redakcji Seniora.

Nagrody książkowe ufundowała Fundacja Sąsiedzi. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie i przesłać odpowiedź pod adres: infoseniora@gmail.com. Pytania konkursowe będą ukazywać się codziennie na stronie naszego Facebooka. Pierwszą osobę, która prześle prawidłową odpowiedź konkursu zaprosimy do Punktu Informacji dla Seniorów w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku przy ul. Św. .Rocha 3 w godz.11.00-14.00., po odbiór nagrody. Dla osób, które mieszkają poza Białymstokiem nagrody książkowe prześlemy pocztą.

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja  Seniora Białystok

KONKURS Z KSIĄŻKĄ – pytania i wyniki
Na bieżąco  publikujemy pytania, odpowiedzi i  laureatów konkursu.

Pytanie nr 1: Jacy podlascy pisarze będą uczestniczyć w Targach Książki w Białymstoku? Wymień co najmniej 3 nazwiska. Prawidłowa odpowiedź: Podczas VII Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego Na Pograniczu Kultur odbędą się spotkania z podlaskim pisarzami. Wśród nich są: Mira Łuksza, Ignacy Karpowicz, Grzegorz Kasdepke, prof.Jolanta Sztachelska, Karolina Radłowska, Andrzej Strumiłło, Krzysztof Giedroyć. Laureatką konkursu została Helena Trojan.

Pytanie nr 2: Wymień polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i napisz za jakie utwory zostali nagrodzeni? Prawidłowa odpowiedź: Polscy laureaci Nagrody Nobla to: 1. Henryk Sienkiewicz w 1905 roku za za ” wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz , który wcielił w siebie ducha narodu ” .2, Władysław Reymont 1924 roku za wybitny epos narodowy , powieść ” Chłopi ” .3. Wisława Szymborska w 1996 za ” poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości ”4. Czesław Miłosz w 1980 roku za wybitne umiejętności humanistyczne całokształtu twórczości poetyckiej . Laureatką konkursu została Helena Trojan.

Pytanie nr 3: Jakie formy promocji literatury – oprócz spotkań z pisarzami-przewidują organizatorzy VI Targów Książki i Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”. Wymień co najmniej trzy.

Prawidłowa odpowiedź:
– Czytanie jest the best! – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
– O nich warto wiedzieć. Poznajemy sylwetki sławnych Polaków –  warsztaty dla dzieci
– Warsztaty papiernicze  prowadzone przez Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu
– gra literacka Tu i tam z bohaterami książek Grzegorza Kasdepki
– wystawa Koń w foyer Białostockiego Teatru Lalek.
Laureatką konkursu została Bernadyna Łuczaj.

Pytanie nr 4: Kto jest organizatorem VII Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku?
Odpowiedź brzmi: Fundacja Sąsiedzi.
Laureatką konkursu została Hanka Krzyżewska.

Pytanie nr 5: Która edycja konkursu literackiego dla seniorów SREBRO NIE ZŁOTO odbędzie się w tym roku i kto jest organizatorem tego konkursu? Odpowiedź brzmi: Organizatorem konkursu jest Podlaska Redakcja Seniora i  Stowarzyszenie Szukamy Polski.
Laureatem konkursu zostaje Zbigniew Rychter.

Pytanie nr 6: Ilu pisarzy będzie podpisywać książki na stoiskach podczas VII Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku? Odpowiedź brzmi:  68 pisarzy będzie podpisywać książki na stoiskach.
Laureatką konkursu jest Janina Zawadzka.

Pytanie nr 7: Jakie muzea będą wystawcami podczas Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku?
Prawidłowa odpowiedź:
1. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
2. Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.
Kolejnym zwycięzcą w naszym konkursie jest Andrzej Cylwik.

Pytanie nr 8: Od ilu lat wręczana jest Nagroda Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego i kto został laureatem tej Nagrody w 2018? Odpowiedź: Nagroda wręczana jest po raz 29, a laureatkami za 2017 rok zostały:
1. Anna Kamińska – za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”
2. Mira Łuksza – za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki ‘Rodosłów”.
Laureatką 8 Konkursu z książką została Helena Trojan.

Pytanie 9: Jaki album będzie miał polską premierę podczas VII Międzynarodowych Targów Książki?
Prawidłowa odpowiedź: Album „Koń” Andrzeja Strumiłły.
Laureatką konkursu nr 9 została Elżbieta Kotowska.

Pytanie nr 10:  Podczas Targów Książki planowane jest spotkanie z mistrzynią polskiego reportażu, na której twórczości uczyły się kolejne pokolenia polskich reporterów. Napisz kto to i podaj tytuł kilku jej książek (minimum 3). Prawidłowa odpowiedź: Hanna Krall,  książki m.in.: Zdążyć przed Panem Bogiem, Na wschód od Arbatu, Biała Maria, Dowody na istnienie.
Laureatem konkursu nr 10 został Paweł Witkowski.

Pytanie nr 11: Podczas Targów Książki będzie prezentowana książka opisująca fenomen żyjącej od wieków na ziemiach polskich mniejszości tatarskiej? Kto jest autorem i jaki tytuł książki? Prawidłowa odpowiedź: dr Karolina Radłowska, „Tatarzy Polscy. Ciągłość i zmiana”.
Laureatką konkursu nr 11 została Helena Trojan.

Pytanie nr 12: Kto jest autorem i jak brzmi tytuł książki napisanej w gwarze białostockiej i osadzonej w powojennym Białymstoku. Jaki też tytuł  drugiej książki, będącej kontynuacją tego wątku? Krzysztof Giedroyć: „Piwonia. Niemowa. Głosy”  tytuł następnej książki to „Piwonia odrodzona”.
Laureatką konkursu nr 12 została Krystyna Jankowska

Pytanie nr 12 kończy Konkurs z książką. Wszystkim  Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Organizator Konkursu z książką
Podlaska Redakcja Seniora