6 września 2018 roku odbyła się kolejna już IV Seniorada w Łomży. Pomysł taki powstał z  inspiracji seniorów w roku 2015 na pierwszym posiedzeniu Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Łomża. Projekt  został zaakceptowany przez władze  miasta i od  czterech lat wszedł na stałe do kalendarza imprez cyklicznych.

Seniorada łomżyńska została zauważona i nominowana do Podlaskiej Marki Roku 2017. W rankingu znalazła się na trzecim miejscu. W tym roku, tak jak i w poprzednich, łomżyńska Seniorada została zaplanowana z szerokim wachlarzem atrakcji.

Seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych – badanie poziomu cukru we krwi, testy na HCV, mierzenie ciśnienia. Mogli zdobyć cenne wskazówki jak zadbać o swoje zdrowie. Dietetyk udzielał porad jak zdrowo się odżywiać a masażysta dawał wskazówki jak dbać o sprawność ruchową, by jak najdłużej cieszyć się z życia. Chętni do rozruszania się i ćwiczeń, mieli okazję do poruszania się w rytmie muzyki pod fachowym okiem trenerki fitness.

Seniorki miały możliwość nauki odpowiedniego makijażu a także skorzystać z bezpłatnego makijażu wykonanego przez profesjonalne kosmetyczki.

Panowie zainteresowani grą w szachy  i piłkarzykami  rozgrywali turnieje tych gier w specjalnie przygotowanym miejscu na rynku. Były też pokazy pięknych rzeczy wykonanych z filcu a także inne wyroby takie jak torebki i biżuteria, wykonane na zajęciach przez seniorów. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym powodzeniem. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Były różnego rodzaju konkursy z nagrodami. A nagrody między innymi takie: zaproszenia dla dwóch osób do Filharmonii Kameralnej im.Witolda Lutosławskiego w Łomży na koncert „ Flute Reflections”(ja otrzymałam taką nagrodę), wejściówki na basen, oraz  zaproszenia  do restauracji dla dwóch osób. Poza tym każdy senior będący na rynku otrzymał upominek w postaci parasola.

Grupa Ratownicza SPR „Nadzieja” czuwała nad bezpieczeństwem seniorów w zakresie medycznym. Ratownicy medyczni byli gotowi udzielić pomocy w razie potrzeby.

Na scenie występowały kolejno zespoły artystyczne i soliści. Między innymi zespół „Maryna”z Klubu Seniora przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży. Starówka łomżyńska tego dnia wyjątkowo tętniła życiem, zawładnęli nią seniorzy, którzy doskonale się bawili. Pogoda tego dnia też dopisała. Wszyscy rozbawieni, uśmiechnięci mile spędzili czas łącząc „ przyjemne z pożytecznym”. Zauważyłam, że dużo młodych ludzi było zaangażowanych w czasie Seniorady i mieli swój udział w niesieniu radości naszemu pokoleniu – wcześniej urodzonych. To jest bardzo budujące. Bardzo dziękuję im za to, że zechcieli swój czas nam poświęcić. Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej imprezie!

Danuta Waśko

                                                                                        Podlaska Redakcja Seniora Łomża