„Tatarskie Święto Wiosny Navruz” odbyło się 20 czerwca 2021 roku. Impreza ściągnęła licznych gości nie tylko z Podlasia. Nawet 30-stopniowy upał nie odstraszył turystów.

Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk

Już od dawna chodziła mi po głowie myśl, żeby w Bohonikach zorganizować cykliczną imprezę, która ściągnęłaby do nas turystów. Po raz pierwszy udało się to w 2019 roku. Niestety, pandemia pomieszała nam szyki i w 2020 roku zmuszeni byliśmy do zwrotu otrzymanych grantów. Z optymizmem czekaliśmy na zniesienie zakazów. I w 2021 roku udało się.

W ostatni dzień astronomicznej wiosny, w 30-stopniowym upale, na placu przed Domem Pielgrzyma w Bohonikach każdy zakątek był zajęty. Centralne miejsce zajmowała udekorowana wiosennie scena, na której prezentowały się zespoły: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk, dwa zespoły Sokólskiego Ośrodka Kultury AZALiSZ oraz Złote Nutki i Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk. Stoiska pokazowe prezentowały służby mundurowe Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Nadleśnictwa Krynki.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kwiatowe, gdzie można było upleść kolorowe wianki, zasiać w doniczkach zioła i zabrać do domu. Wiele osób próbowało swoich sił w sztuce plecionkarskiej i wykonaną ze sznurka makramą można było pochwalić się w domu.

Warsztaty Kulinarne

Na spragnionych gości czekał serwis kawowy. Można było wypić gorący napój z ciastkiem lub ochłodzić się wodą cytrynowo-miętową. Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski” przygotowała niespodziankę i wszyscy mogli spróbować specjałów kuchni tatarskiej, między innymi kibinów, czebureków, pierekaczewnika. Mniej chętnych do pracy było przy warsztatach kulinarnych, ale potem do degustacji pierogów polanych masełkiem, ustawiła się ogromna kolejka. Ostatni warsztat przyciągnął zapachem lawendy, cynamonu i róży. Chętni mogli wykonać ekologiczną, zdrową, naturalną maseczkę do twarzy lub puder do kąpieli.

Dzieci miały również moc atrakcji i zajęć. Animatorka malowała twarze, serwowała watę cukrową, a liczne gry i zabawy były nagradzane upominkami. Rodziny rozkładały koce na każdym skrawku trawy, oglądając i słuchając występów.

Mam nadzieję, że w kolejnych edycjach będą mogli uczestniczyć tatarskie zespoły z Litwy, Rosji, Białorusi.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Organizatorami tej imprezy był Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki i Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki. Zadanie było współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Sokółki. Patronat objęli Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Patronat Medialny: Nowiny, isokolka.eu, SokolkaTV.

Wsparcie organizacyjne: Powiat Sokólski oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

Fot. Krzysztof Frejus

Lila Asanowicz

Podlaska Redakcja Seniora Sokółka

1/8
.Warsztaty Kulinarne
.Warsztaty Kulinarne
Warsztaty Kwiatowe
Warsztaty Kwiatowe
Zespół Złote Nutki
Zespół Złote Nutki
Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk
Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk
Animacje dla dzieci
Animacje dla dzieci
Publiczność
Publiczność
Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk