Święto Wojska Polskiego w całej Polsce obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Jak co roku, tego dnia również w Białymstoku odbędzie się uroczysty apel, po którym mieszkańcy obejrzą pokaz sprzętu wojskowego.

obchody Dnia Wojska Polskiego – zdjęcia archiwalne

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku rozpoczną się w piątek (13 sierpnia). O godz. 13.00 można będzie wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ulicy Piastowskiej 13F.

Główne uroczystości wojewódzkie rozpoczną się w niedzielę (15 sierpnia) o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku uświetni je Orkiestra Wojskowa z Giżycka. Uroczystość zakończy defilada wojskowa, której ze względu na pandemię, nie było w ubiegłym roku. Między godz. 13.30 a 16.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego. Co roku taka prezentacja cieszy się dużym zainteresowaniem białostoczan. Od godz. 14.00 można będzie również skosztować wojskowej grochówki.

Wcześniej, o godz. 8.00 w parafii wojskowej pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra Sołuńskiego przy ulicy Warszawskiej 16 zostanie odprawiona liturgia, o godz. 10.00 w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Dolistowskiej 17 odbędzie się nabożeństwo, natomiast o godz. 11.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kościelnej 1 – msza.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

(źródło i foto: www.bialystok.pl.)

zredagowała Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok