Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru na podstawie albumu „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” czynna od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2019 r.
Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprasza w czwartek 11 kwietnia 2019 r. o godz. 13.00 na promocję albumu „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” oraz na prelekcję „Deportacje 1940-1941”.

W albumie można zobaczyć wiele scen związanych z typową historią zesłańczej rodziny. Zostały one uporządkowane chronologicznie. Na początku prezentowane są obrazy związane z agresją sowiecką 17 września 1939 roku i pierwszymi represjami – w tym aresztowaniami. Po nich można obserwować polskie rodziny w drodze na Syberię lub do Kazachstanu. Najwięcej rysunków jest poświęconych pobytowi „na nieludzkiej ziemi”, ze wszystkimi jego aspektami, takimi jak wycieńczająca praca, choroby, głód i śmierć. Alina Maliszewska była wywieziona jako trzynastoletnie dziecko, zrozumiałym więc jest, że wiele uwagi poświęciła sytuacji zesłańczych dzieci, w tym umieszczonych w domach dziecka. Ostatnim elementem tej rysunkowej układanki jest dokumentacja niezwykłej, udanej ucieczki Autorki i jej matki z zesłania.


Alina Maliszewska jest ikoną polskiej animacji filmowej, współautorką rysunkowych seriali, takich jak „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Baśnie i waśnie” i „Proszę słonia”, a także reżyserką czterdziestu filmów animowanych, w tym dla dorosłych, m.in. „Przygód w paski” czy „Plugawego słowa”.
To też plastyczka, scenarzystka i scenografka.
Zanim stała się uznaną artystką, przeszła gehennę związaną z zesłaniem. 13 kwietnia 1940 r., z uwagi na przeszłość ojca (który jako były legionista został uwięziony przez Sowietów) wraz z matką i bratem została wywieziona do Kazachstanu.
W 1941 r. brat trafił do Armii gen. Władysława Andersa, a trzy lata później Alina wraz z matką zbiegła z zesłania i przedostała się szczęśliwie do Bielska Podlaskiego. Wówczas dowiedziała się, że Jej ojciec w czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, za co został rozstrzelany przez Niemców.
Publikacja dostępna jest w sklepie internetowym Muzeum Pamięci Sybiru.

 

Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Muzeum w Bielsku Podlaskim

opracowała Jolanta Falkowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok