10 października 2018 r. o godz. 12.00 symbolicznie otwarto i poświęcono wyremontowaną Filię nr 17 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

W uroczystości wzięli udział m. in. zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, Anatol Wap – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przedstawiciele lokalnej społeczności oraz osoby duchowne.

Uroczystego poświęcenia placówki dokonali: ks. Wojciech Łazewski – proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Kazimierza Królewicza oraz ks. Adam Popławski z parafii prawosławnej Świętego Ducha w Białymstoku.

Filia nr 17 powstała w listopadzie 1986 r. Początkowo mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej nr 28 przy ul. Warmińskiej 55, w maju 1990 r. została przeniesiona na Osiedle Dziesięciny I, gdzie mieści się do dzisiaj.

Ostatnio w placówce częściowo zmieniony został układ pomieszczeń, wymieniono posadzki i oprawy oświetleniowe, pomalowano ściany i sufity, odnowiono regały, wyremontowano łazienkę. Całkowity koszt remontu to 153 tys. zł (137 tys. zł – prace remontowe, 16 tys. zł – wyposażenie), środki pochodziły z budżetu miasta Białegostoku.

Obecnie księgozbiór Filii nr 17 to ok. 18,5 tys. pozycji, przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W placówce zarejestrowanych jest ponad 1300 Czytelników. Oprócz tradycyjnych, papierowych publikacji, biblioteka oferuje audiobooki oraz możliwość skorzystania z powiększalnika stacjonarnego, do dyspozycji Czytelników są też stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Z myślą o najmłodszych stworzono kącik zabaw, w placówce organizowane są także warsztaty: literackie, plastyczne i teatralne dla dzieci.

Szczegóły, dotyczące oferty Filii nr 17 można uzyskać pod nr tel. 85 65-41-424.

 

Źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Foto: Bogumiła Maleszewska-Oksztol

Opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok