Po wytworach rękodzielniczych związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, nasi „młodzi” poszli za ciosem i zabrali się za kolejną formę wykonywania bardzo ciekawych rzeczy, które mogą mieć wielorakie przeznaczenie.

20 czerwca 2018r, w ramach projektu realizowanego przez studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w kawiarni Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Dorota Górska zapoznała uczestników z nową sztuką zwaną iris folding.

Polega to na wykonywaniu wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys – kształt przypominający przysłonę fotograficzną – iris folding. Sztukę tę zapoczątkowano w Holandii, gdzie młodzi rzemieślnicy tworzyli swoje własne wzory używając odciętego z kopert papieru. Dzisiaj używa się jakichkolwiek lekkich papierów, takich jak ścinki, papier do origami, papier pakowy, koperty lub strony z kolorowych czasopism. Czasem używa się także wstążek.

Potrzebne są wzory, paski papieru, taśma klejąca, nożyczki lub inne ostre narzędzie oraz tymczasowa taśma w stylu taśmy pakowej. Wyposażeni w wiedzę, odpowiednie narzędzia i materiały, przystępujemy do realizacji zadania. Pierwszym  zaskoczeniem, był udział aż 30-osobowej grupy chętnych do zmierzenia się z nowym, niełatwym wyzwaniem. Żartowałem sobie, że grupa stanowiła coś w rodzaju klasy integracyjnej. Co prawda, studenci starali się słuchać uważnie instrukcji p. Doroty, ale nie zawsze się to udawało. Jednak rozmowy przy herbatce, ciastkach jak i różne tematy przy okazji poruszane, nie stanowiły przeszkody w osiągnięciu efektu finalnego. Podziwiam chęci, zaangażowanie i ambicje pań. Po blisko 2-godzinnych „zapasach” z nowością uzyskano zadziwiające rezultaty, co widać na załączonym zdjęciu. Reasumując, w Kolnie i powiecie nie ma nudy, która dotyka nieraz seniorów. Różnorodne propozycje programowe urozmaicają życie osób młodych od wielu lat. Spotkania takie nie tylko uczą czegoś nowego, pozwalają zawierać prawdziwe przyjaźnie, otwierać się na innych i……w niektórych przypadkach zabijać nudę.

Aktywność intelektualna i ruchowa to dla nas lekarstwo lepsze od niejednego medykamentu.

Już dzisiaj zapraszam na się IV Kolneńską Biesiadę, która odbędzie się 7 lipca o godz. 16:00 na placu przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu.

Gospodarzem   biesiady będą Kolneńskie Dziewczyny  z Plusem. Sporo jest zgłoszeń, nawet spoza naszego województwa.

Atmosfera jest cudowna, familijna, zapraszamy.

Kontakt z KOKiS-em-862782221 /p. Ranik /

 

 

Eugeniusz Regliński

Współpracownik Podlaskiej Redakcji Seniora