We wtorek 13 kwietnia rozpoczął się Ramadan obchodzony między innymi przez Tatarów w Sokółce, Bohonikach i Kruszynianach.

Meczet w Bohonikach przed nabożeństwem

W kalendarzu muzułmańskim na 2021 rok 12 kwiecień zaznaczono na zielono z napisem „pierwszy tarałih” (zapośnik). Jest to specjalna wieczorna modlitwa odprawiana przez muzułmanów w okresie Świętego Ramadanu, upamiętnia miesiąc, w którym archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i rozpoczął objawianie Koranu, świętej księgi islamu.

W tym roku z powodu covidu i licznych obostrzeń, w meczecie w Bohonikach było nas niewiele. Modlitwę Imam rozpoczął o godz.21.30, potem życzenia, dzielenie się sadogą i powrót do domów. W tym roku modlitwy prowadzonej przez imamów w Białymstoku mogli wysłuchać wszyscy w domach online na YouTube.

I tak od 13 kwietnia rozpoczęliśmy pierwszy dzień Ramadanu. Przez cały miesiąc od świtu do zmierzchu, obowiązuje zakaz jedzenia, palenia papierosów, uprawiania seksu i picia wszelkich płynów. Z postu zwolnione są dzieci, chorzy umysłowo i nieświadomi. Osoby starsze zobowiązane są do nakarmienia biednego, za każdy dzień, w którym nie pościli. Kobiety w połogu, chorzy i osoby w podróży zobowiązani są do poszczenia w innym terminie tylu dni, ile nie pościli.

Post w Ramadanie niesie pokutę i odpuszczenie grzechów. Szczególnej wagi w okresie Ramadanu nabiera dobroczynność, nagroda za ofiarowaną w tym czasie jałmużnę jest 70 razy większa niż za datki ofiarowane w innej porze roku.
Jednym z ważnych elementów jest iftar – pierwszy posiłek po zachodzie słońca, spożywany w towarzystwie innych.

Na stronie MZR Mufti napisał: „W tym świętym miesiącu mamy okazję oczyścić swoje serca, zbliżyć się z rodzinami oraz przyjaciółmi, zjednoczyć się w duchu z ogólnoświatową muzułmańską wspólnotą. Skierujmy swoje myśli i modlitwy w stronę Boga, z przeświadczeniem, że zostaną wysłuchane, a my staniemy się ludźmi lepszymi, bardziej dojrzałymi, wierzącymi mądrzej i silniej”.

Ramadan karim! Szczęśliwego Ramadanu!

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka