Kolejny pomysł na wakacje w mieście, to spacer lub wycieczka rowerowa Szlakiem Białostockich Murali.

 

Białostockie Murale w konkursie  Portalu Komunalnego w 2016 r.   uznano  za najpiękniejsze w Polsce. Dlatego proponuję wycieczkę rowerową,  aby zobaczyć  niektóre z nich. Zacznijmy  od murali  mniej popularnych, co  nie oznacza, że mniej ładnych,  czy mniej ciekawych.

  1. „Balans” – taką nazwę nosi mural na ścianie Budynku Zespołu Szkół Elektrycznych, przy Al. 1000 Państwa Polskiego 14  (od strony budynków mieszkalnych). Autorami  są Marcin „Boast” Sokołowski i Paweł „Ower” Lewandowski. Dzieło powstało w 2016 r., w ramach „Festiwalu Światła i Sztuki ulicy Lumo Bjalistoko”.  Przedstawia mężczyznę na motocyklu, balansującego na linie zawieszonej nad miastem.
  2. „# 2 Tribute to Tesla” – to mural kolażowy, przy ul. Towarowej 1 (na ścianie budynku magazynowego). Koncepcję, która  zrodziła się we współpracy z artystami ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, opracował Damian Dworakowski. Malowidło powstało w 2016 r. w ramach „Festiwalu Światła i Sztuki ulicy Lumo Bjalistoko”. Tło pracy stanowią autentyczne szkice wynalazków Nikoli Tesli, stworzone na podstawie jego wniosków patentowych. W pracy tej połączono trzy techniki: mural, relief i instalację świetlną.

3. „Paw wielokulturowy”, Armii Krajowej 29 – mural namalowany w 2015 r. przez dzieci i podopiecznych Stowarzyszenia Szansa i Ośrodka dla Uchodźców. Autorem projektu jest Damian Dworakowski ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.

4. „Motyle i ptak”, Pogodna 29mural na ścianie budynku mieszkalnego przedstawia ptaka zimorodka w otoczeniu kolorowych  motyli.  Powstał w 2016 r., w ramach „Festiwalu Sztuki Współczesnej”; autorem pracy jest M. Cejrowski.

5. Gajowa 77 – na ścianie tego bloku zobaczymy postać, z  głowy której eksplodują myśli. Powstał w 2014 r. w ramach „Dni Sztuki Współczesnej”; autorami są  artyści niemieccy: Tobias Kroeger i BASE 23.

6. Swobodna 60 – mural przedstawia biało-czarny pejzaż graficznego miasta, na którego tle widzimy chłopca ustawiającego domek z czerwonych i niebieskich kart. Powstał w 2015 r. w ramach „Dni Sztuki Współczesnej”; autorem jest artysta włoski Francesco Camillo, zwany Millo.

7. Zwycięstwa 3 –  malowidło  przedstawia mężczyznę unoszącego się  ponad konstelacjami. Powstał w 2015 r. w ramach „Dni Sztuki Współczesnej”; autorem jest białostocki architekt Piotr Lutarewicz.

8.  Sienkiewicza 57  – mural na ścianie budynku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, im. Stanisława Staszica, poświęcony  jest  Henrykowi  Sienkiewiczowi z okazji 100 rocznicy jego śmierci. Powstał w 2016 r., autorem jest Dominik Rutkowski.

9. Hetmańska 89 – na murze Zakładu Karnego widnieje mural poświęcony Irenie Sendlerowej. Przedstawia portret bohaterki oraz  twarze  uratowanych przez nią dzieci w czasie okupacji niemieckiej. Jest tu także słynna jabłonka, pod którą  bohaterka zakopywała słoiki z karteczkami, na których figurowały imiona i nazwiska uratowanych dzieci. Nie zabrakło również  głośnej sentencji Sendlerowej: „Każdemu kto tonie, należy podać rękę”.  Mural powstał w 2014 r. Wykonali  go uczniowie z Liceum Plastycznego, pod kierunkiem nauczycielki Małgorzaty Józefowicz oraz  osoby z Zakładu Karnego.

10. Zamenhofa 5c – mural składa się z dwóch części. Na jednej ścianie widzimy duże zielono-fioletowe żubry. Autorami są  artyści  niemieccy : Marten Andersen i BASE 23. Powstał w  2013 r. Na drugiej ścianie widnieje praca zatytułowana  „SZUM”  Stanisława „Szum” Szumowskiego, z  2012 r.

Proponowana wycieczka rowerowa może sprawić radość  również wnukom, które chętnie fotografują odkrywane murale. Należy ją zaplanować indywidualnie, poznając jednocześnie sieć ścieżek rowerowych w mieście.

Po drodze proszę zwrócić uwagę na graffiti i  murale, wykonane przez kibiców Jagiellonii, które powstają jak „grzyby po deszczu”.

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok