Szyk, elegancja i duża dawka wigoru – tak prezentuje się Kabaret Seniorów “Szpilka” z  Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

foto: Krystyna Cylwik

Istniejący od 37 lat kabaret “Szpilka” skupia uzdolnionych, pełnych wigoru i radości życia emerytów, którzy chcą tę radość dzielić z innymi. Prezentują własną twórczość oraz współczesne teksty satyryczne i liryczno-wokalne w eleganckiej oprawie przy użyciu różnorodnych kostiumów.

foto: Krystyna Cylwik

Historia kabaretu rozpoczęła się w 1980 roku, kiedy grupa emerytów pasjonatów rozpoczęła  działalność artystyczną w Miejskim Domu Kultury w Białymstoku pod kierownictwem Barbary Małyszko. W latach 1984 – 88 kabaret działał pod patronatem Izby Rzemieślniczej, aby w 1989 roku przenieść się do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

foto: Izabela Dąbrowska

Na określenie artystycznego stylu zespołu miała bardzo duży wpływ Władysława Fridrich – kierownik artystyczny zespołu w latach 1985-2007. Tworzyła teksty, muzykę i choreografię do wielu utworów. W latach 2014-2017 kierownikiem artystycznym zespołu była Celina Kondrat, która z kabaretem “Szpilka” związana jest od 2002 roku

  • Uczestnictwo w życiu artystycznym zespołu to moja  recepta na aktywne seniorskie życie  – powiedziała.

foto: Izabela Dąbrowska

Istotną rolę w życiu kabaretu odgrywają muzycy. Na przestrzeni lat byli to m.in. Tadeusz Trojanowski czy Krzysztof Szafara. Obecnie zespołowi przygrywają akordeonista Jerzy Kruszewski i klarnecista Robert Panek.

foto: Izabela Dąbrowska

Przez lata istnienia przez kabaret przewinęło się 120 pełnych zapału i radości życia emerytów, którzy tą radością dzielą się z widownią.

  • Zajęcia artystyczne w kabarecie dają mi wiele radości, a brawa publiczności i liczne nagrody  zespołu potwierdzają, że znalazłam właściwe miejsce na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji – powiedziała Danuta Ratajczak – manager “Szpilki” i członek zespołu .

“Szpilka” ma na swoim koncie około 1000 występów w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech Holandii, na Litwie, Łotwie Ukrainie i Białorusi. Jedenaście razy zdobyła I miejsce w kategorii kabaretów na “Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów” ARS, trzykrotnie Grand Prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów “Teraz My” w Warszawie, Grand Prix w kategorii kabaretów na VII Festiwalu Zespołów Kabaretowych Seniorów z Mazowsza i Podlasia. Zespół wystąpił na “Europejskim Zjeździe Związków Seniorów” w Stuttgarcie, jak również statystował w serialu telewizyjnym “Boża Podszewka”. Zarząd Główny Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów przyznał jej Złotą Odznakę za całokształt pracy.

foto: Izabela Dąbrowska

 

“Szpilka” to nie tylko próby i występy, to także imprezy integracyjne: wspólne wyjazdy, ogniska, warsztaty artystyczne. To wszystko wpływa na dobre relacje w zespole i pozwala uniknąć poczucia osamotnienia i wykluczenia społecznego. Długoletnia wspólna artystyczna przygoda zaowocowała wśród członków zespołu więzami niemalże rodzinnymi. Seniorzy ze “Szpilki” obchodzą w swoim gronie wszystkie święta i ważne dla zespołu  uroczystości. Są też otwarci na nowych adeptów sztuki kabaretowej.

(Źródło : WOAK Białystok)

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok