Cukiernictwo to sztuka to szeroki wachlarz umiejętności, technik i projektów. Są wśród nas ludzie, którzy takie zdolności posiadają chociaż nie uczęszczali do szkoły kształcącej ich w tym kierunku.

Marta Kopeć instruktorka pracująca  w Klubie Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży poza umiejętnością  zagospodarowywania i uatrakcyjniania  czasu wolnego starszym mieszkańcom Grodu nad Narwią,  posiada talent tworzenia cukierniczych cudeniek. Spod jej ręki wychodzą prawdziwe słodkie arcydzieła, które cieszą oko i podniebienie.

Tworzy torty w stylu angielskim czyli pokryte masą cukrową lub tak zwane „drip cake”, co znaczy kapiący tort. Sztuka cukiernicza nie jest łatwa, wymaga wprawy, ogromnej cierpliwości, odrobinę talentu i szczyptę smaku. Ona to wszystko posiada w wystarczających ilościach i od czasu do czasu dzieli się nimi z seniorami na zajęciach plastycznych prowadzonych w Klubie Seniora.

Umiejętności w dekorowaniu tortów ukształtowała zdobywając wiedzę w Liceum Plastycznym w Łomży. Forma klasycznego tortu przez lata ewaluowała i w cukiernictwie, tak jak w innych dziedzinach życia, ciągle zmieniają się trendy. Cukiernictwo to odrębna forma sztuki. Rynek cukierniczy jest bardzo bogaty, pojawiają się ciągle nowości a gadżetów wykorzystywanych w  pracy dekoratora jest mnóstwo na polskim rynku.

Masa cukrowa daje ogromne możliwości i dzięki niej można stworzyć tort o klasycznym kształcie, jak również w kształcie 3D. Dzieciom niesamowitą frajdę dają torty dekorowane ulubionymi bohaterami tworzonymi z fondantu czyli masy cukrowej, plastycznej czekolady, które stanowią nie tylko dekorację, też ale jadalny element tortu.

W sztuce cukierniczej wykorzystywana jest też drukarka do wydruków spożywczych. Jest to urządzenie, które drukuje różne wzory tuszem spożywczym na papierze jadalnym na przykład opłatkowym lub cukrowym. Te umiejętności często wykorzystuje w pracy z seniorami przygotowując tort na uroczystości okolicznościowe organizowane w Klubie Seniora.

Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża