Pomidor i burak, dwa niesamowite warzywa, które mają wiele wartości. Jest to prawdziwa bomba zdrowotna a w połączeniu dają ciekawy smak. W dobie kiedy mamy dostęp do warzyw okrągły rok, warto to wykorzystać. I ugotować z nich zupę.

Podzielę się z państwem przepisem na łatwą zupę – pomidorówkę z burakiem. Nim przejdę do przepisu, parę słów o pomidorach i ich zaletach zdrowotnych. Są mało kaloryczne więc są pomocne w walce z nadwagą. W 100 gr pomidorów mamy tylko 18 kcal.

Pomidory, posiadają likopen, który jest bardzo silnym antyutleniaczem i nie ginie w obróbce cieplnej, a nawet pod jej wpływem jest go więcej i staje się łatwiej przyswajalny niż w surowych pomidorach. Likopen neutralizuje wolne rodniki, co opóźnia proces starzenia tkanek.

Właściwości pomidora

Pomidory to źródło witaminy A, E, C, K, z grupy B, PP, kwasu foliowego, błonnika, oraz minerałów tj. wapnia, żelaza, potasu, magnezu, fosforu, cynku. Taki wachlarz minerałów, witamin, oraz zawartość likopenu, powoduje, że pomidory mają duże właściwości zdrowotne:
– mają niski indeks glikemiczny (IG-30) więc są wskazane dla cukrzyków;
– zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia;
– zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory;
– wpływają korzystnie na produkcję kolagenu;
– mają pozytywny wpływ na przyswajanie żelaza;
– mają wpływ na poprawę samopoczucia;
– korzystnie wpływają na nasz wzrok;
– chronią skórę przed promieniowaniem UV;
– poprawiają samopoczucie.
Osoby cierpiące na dnę moczanową lub reumatoidalne zapalenie stawów nie powinny zbyt dużo spożywać pomidorów. Jeżeli mamy kłopoty z przewodem pokarmowym powinniśmy je obierać ze skórki.

Kiszone buraki
Szklanka soku z buraków i dwa pomidory

O właściwościach buraka pisałam w innym artykule, podaję link: https://podlaskisenior.pl/jesien-burakiem-stoi/, ale nie ma tam przepisu na kiszone buraki, z których sok potrzebny będzie do zupy, więc podaję.
– 4,5 średnich buraków
– 1l wody
– 1/2 łyżki soli niejodowanej,
– 3 ząbki czosnku, koper
– sok z kiszonych ogórków
Ja buraki kiszę w małym kamiennym garnku, można też w słoiku tak jak ogórki. Lepiej jest kisić małe porcje, żeby szybciej je zjadać, ponieważ ukiszone buraki nie nadają się na długie przechowywanie.
Obrane umyte buraki kroję na talarki grubości ok. 1 cm. Zalewam 1 litrem przegotowanej, ostudzonej, osolonej wody. Solanka musi pokrywać buraki. Dodaję obrany czosnek, parę gałązek kopru i sok z kiszonych ogórków (1-2 łyżki), który przyspiesza fermentację lub skórkę chleba razowego owiniętego gazą. Mieszam, nakrywam garnek talerzykiem i odstawiam na parę dni, utrzymując pokojową temperaturę. Po 2 dniach usuwam chleb i gałązki kopru, ponieważ one wypływają na wierzch i mogą spleśnieć. Cały czas od momentu zakiszenia, mieszam 2 razy dziennie. Jak ukiśnie wstawiam do lodówki. Ukiszone buraki wykorzystuję do różnych sałatek, do picia i do zup.

Jeżeli mamy skurcze nóg, drga nam powieka, drży nam wszystko wewnątrz, prawdopodobnie mamy zaburzenia elektrolitowe. Nie koniecznie musimy sięgać po suplementy. Spróbujmy wykorzystać naturę.

Prosty przepis na zdrową zupę

– mały przecier pomidorowy, lepszy jest własnej roboty;
– bulion warzywny;
– 1 szklanka soku z kiszonych buraków;
– łyżeczka masła lub oleju;
– przyprawy- sól, cukier, pieprz do smaku, listek laurowy, imbir, ziele angielskie.
Przecier pomidorowy rozprowadzamy bulionem warzywnym lub wodą, jeżeli nie mamy bulionu. Możemy wykorzystać wywar po ugotowanych warzywach na sałatkę, lub wczorajszy rosół. Gotujemy krótką chwilę z listkiem i zielem angielskim. Następnie wlewamy szklankę soku z kiszonego buraka dodajemy wybrany tłuszcz, jeżeli uprzednio nie było go w wywarze. Zupę doprowadzamy do wrzenia i wyłączamy, przyprawiając do smaku. Odrobina cukru złamie kwaśność zupy. Możemy zetrzeć trochę świeżego imbiru zwłaszcza gdy chcemy się rozgrzać ale to wg uznania. Odczekujemy 10 min, żeby smaki się połączyły.

Smacznego.
Halina Wiszowata
Podlaska Redakcja Seniora Białystok