Mieszkańcy naszego miasta uroczyście świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok.

19 lutego bieżącego roku, w samo południe, na Rynku Kościuszki rozpoczęła się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta i województwa, duchownych, kompanii honorowych, służb mundurowych, orkiestry wojskowej i licznie zgromadzonych białostoczan. Wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn narodowy, odmówiono modlitwę ekumeniczną, odbył się apel pamięci. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie odbyła się defilada wojska i służb mundurowych. Jak zawsze najwięcej emocji wzbudzili ułani.

 

W okolicznościowym wystąpieniu prezydent Tadeusz Truskolaski przypominał, że mija dokładnie sto lat od dnia, w którym, w tym samym miejscu, na Rynku Kościuszki, pojawiły się pierwsze patrole wojska polskiego.

 

Warto uświadomić sobie wagę tej chwili, by zrozumieć entuzjazm, z którym ich powitano. Byli to reprezentanci niezależnej armii niepodległego kraju, zwiastujący naszemu miastu, że skończyła się epoka niewoli, że Białystok staje się właśnie częścią odrodzonej Polski. Naszą powinnością wobec tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju i miasta, którzy potem ciężko pracowali, by je zbudować na nowo, jest dbałość o to, aby ta spuścizna nie została nigdy zaprzepaszczona. Nasz Białystok jest dziś miastem pięknym i wyjątkowym, z którego każdy z nas jest dumny. Wierzę, że radość sprzed stu lat wciąż zachowuje dla nas znaczenie.
Życzę mojemu miastu, by nadal rozkwitało i byśmy wszyscy wspólnie o nie dbali”

 

– mówił Tadeusz Truskolaski.

 

W trakcie uroczystości na budynku, gdzie do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, została odsłonięta tablica, na której widnieje napis:

 

W hołdzie mieszkańcom Białegostoku walczącym o wolną Polskę, w 100. rocznicę przybycia do Białegostoku Wojska Polskiego oraz powrotu miasta do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej – Białostoczanie.

 

 

Mieszkańcom miasta, uczestniczącym w uroczystościach, przygotowano poczęstunek – ogromny tort i wojskową grochówkę. „Kurier Poranny” przygotował na tę okazję specjalne 100-stronicowe wydanie gazety, które trafiło do „Kapsuły czasu Porannego”. Na łamach wydawnictwa zaprezentowano ostatnie sto lat Białegostoku: proces wyzwalania miasta, jego rozwój w dwudziestoleciu międzywojennym, pożoga wojenna, spuścizna PRL-u. Pokazane zostały osoby, które miały wpływ na rozwój Białegostoku i rozsławiały go swoimi dokonaniami.

W mieście odbyło się wiele imprez towarzyszących obchodom.

Książnica Podlaska zorganizowała Ogólnopolską Konferencję Naukową „Ku niepodległości – kierunek północno-wschodni – 1918-1923″ oraz wystawę „Województwo białostockie u progu niepodległości II Rzeczypospolitej”, z której możemy się dowiedzieć, jak i kiedy odzyskiwały niepodległość poszczególne miasta na Podlasiu.

W Muzeum Wojska otwarto wystawę „Pierwsze lata Niepodległości – Białystok”, która prezentuje symboliczną wymianę żołnierzy niemieckich odjeżdżających z Białegostoku i żołnierzy polskich, którzy do niego wkraczają, na tle dworca kolejowego, historię pierwszej administracji białostockiej oraz zdarzenie z sierpnia 1920 roku, to jest Bitwę Białostocką, która, zdaniem autorów ekspozycji, stanowi ostatni etap drogi do suwerenności miasta.

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury panie z Kół Gospodyń Wiejskich województwa podlaskiego zaprezentowały smakowite ciasta, ciasteczka i inne smakołyki w barwach biało-czerwonych.

Przed Teatrem im. Aleksandra Węgierki połączone chóry „Kurpi Zielonych” im. Stanisława Moniuszki z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i „Astra” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku śpiewały wraz ze zgromadzoną publicznością legionowe i patriotyczne pieśni.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada w Białymstoku, gdzie przedstawiciele władz miasta i województwa zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Po południu w Operze Podlaskiej dziesięciu zasłużonym mieszkańcom wręczono statuetki „Białostoczanin 100-lecia”. Spotkanie zakończył wspaniały koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Wieczorem Muzeum Podlaskie w Ratuszu przygotowało nam jeszcze jedną niespodziankę. Po uroczystym wciągnięciu na maszt flagi państwowej, zaprosiło mieszkańców na pyszne drożdżówki i gorącą herbatę. W ten sposób nawiązano do wydarzeń sprzed stu lat, kiedy późnym wieczorem 19 lutego 1919 roku białostoczanie częstowali drożdżówkami i herbatą wkraczający do Białegostoku oddział wojska polskiego.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości trwają nadal. Wciąż jeszcze odbywają się liczne spotkania, wykłady, wieczornice. Warto zobaczyć przygotowane wystawy i uczestniczyć w  imprezach, bo wolność nie jest dana nam raz na zawsze. Musimy o nią dbać i pamiętać, jak szybko można ją utracić.

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaski Senior Białystok