20 czerwca 2021 r. w Bohonikach spotykamy się na Tatarskim Święcie Wiosny Navruz. Początek godz.12.00. Będzie się działo.

 

Zajęcia z animatorem, 2019 r.

Święto Navruz od 10 maja 2010 roku zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako święto międzynarodowe. Już w 2009 r. zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy w Polsce odbyło się w Bohonikach 9 czerwca 2019 r. 

Planujemy organizować je cyklicznie, rok 2020 był szczególny w związku z zagrożeniem pandemicznym. Dlatego wszystkie wydarzenia łącznie z Navruzem zostały odwołane.
Tegoroczny program zapewni wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na scenie zobaczymy Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk, zespół Azalisz i Złote Nutki oraz Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk. Niestety z powodu zamkniętych granic nie zobaczymy zespołów z Rosji, Litwy i Białorusi.

Będą warsztaty: wiosennego wyplatania wianków i wysiewania ziół, zajęcia kulinarne, tworzenia rękodzieła i przygotowywania kosmetyki naturalnej. Animator zaopiekuje się dziećmi, będą też gry i zawody z nagrodami. Służby mundurowe wystawią stoiska pokazowe. Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski” zorganizuje stoisko z tatarskimi smakołykami.

Zespół z Białorusi, 2019 r.


Organizatorami wydarzenia są: Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki i Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki.
Współfinansowanie – Marszałek Województwa Podlaskiego, Burmistrz Sokółki i Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski”
Patronat Honorowy: Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Ewa Kulikowska – Burmistrz Sokółki.
Patronat Medialny – Nowiny, isokolka.eu, SokolkaTV.

 Zapraszamy serdecznie, czekamy na Was.

Zdjęcia: Krzysztof Frejus

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka