Wielokulturowość w województwie podlaskim jest bardzo widoczna. Każdy temat z nią związany jest interesujący. Takim tematem są tatarskie ślady w wielokulturowej Sokółce i okolicy.

seniorzy w Muzeum w Białymstoku

 

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki stara się przypominać i przekazywać ciekawe informacje. W tym roku realizowaliśmy projekt „Tatarskie ślady w wielokulturowej Sokółce i okolicy”. Na szczęście nie było jeszcze reżimu sanitarnego związanego z covid-19 i pierwsze działania odbyły się w miarę sprawnie.

16 sierpnia 2020 roku dużą grupą pojechaliśmy na wycieczkę do Suchowoli. O tym działaniu pisałam wcześniej. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, więc była motywacja do dalszej pracy. Na 10 września zaplanowaliśmy zwiedzanie z przewodnikiem Działu Tatarskiego w Muzeum w Sokółce. I to zadanie zostało wykonane. Obejrzeliśmy dawne stroje tatarskie, muhiry z wersetami z Koranu, herbarz rodzin tatarskich i inne „cudeńka”, o których ciekawie opowiadał przewodnik. Poznaliśmy dzieje osadnictwa tatarskiego i wzajemne przenikanie się z kulturą polską. Temat ciekawy, więc były i pytania o niektóre szczegóły związane z tatarskimi rodzinami.

makieta Białegostoku w Muzeum Historycznym

I od tego momentu zaczęły się „schody”. Wyjazd na Koncert Niepodległości nie doszedł do skutku. W ostatnim momencie przed obostrzeniami zdążyliśmy zamienić go na wyjazd do Muzeum Historycznego w Białymstoku. Polecam zwiedzanie z przewodnikiem, ponieważ można usłyszeć wiele ciekawostek. Zaczęliśmy od makiety prezentującej barokowy Białystok XVIII wieku z pokazem multimedialnym. Po raz pierwszy oglądaliśmy rozświetloną kolorami panoramę dawnego miasta, a słowa lektora prowadziły nas przez kolejne lata historii. Niezapomniane wrażenia, polecam wszystkim, oby tylko muzea były już otwarte po tej pandemii.

Obejrzeliśmy też stałą ekspozycję pokazującą, jak mieszkali bogaci białostoczanie początku XX wieku. Dłużej zatrzymaliśmy się przy makiecie Hotelu Ritz żałując, że zostały po nim tylko wspomnienia. I na koniec wystawa „Białostoczanie w krzywym zwierciadle” – rysunki satyryczne, przedstawiające postacie z życia politycznego, kulturalnego i społecznego. Po raz kolejny stwierdziliśmy, że nie trzeba jeździć daleko, kiedy „pod nosem” mamy tyle ciekawych rzeczy do zwiedzania.

warsztaty kulinarne w Bohonikach

Ostatnie działanie projektu to warsztaty kulinarne. Zgłosiła się do mnie TV Białystok Tatarskie Wieści z zapytaniem, czy będą mogli nagrywać. Było to duże wyzwanie, ponieważ trzeba było zapewnić wszystkim bezpieczne warunki w związku z pandemią koronawirusa. Warsztaty odbyły się 27 października 2020 roku w Domu Pielgrzyma w Bohonikach z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Uczestniczki warsztatów bez żadnej tremy przed kamerą uczyły się robić tatarskie potrawy: kibiny i pieróg bielusz. Nagranie z warsztatów można obejrzeć w Tatarskich Wieściach z 8 listopada 2020 r. 

Na szczęście działania projektowe zakończone i teraz kiedy zmuszeni jesteśmy do siedzenia w domu, możemy oglądać zdjęcia i film, bo od maja do października trochę się jednak działo.

Projekt jest dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

(zdjęcia: Krzysztof Frejus i Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka