Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki realizuje projekt „Tatarskie ślady w wielokulturowej Sokółce i okolicy”.

Pandemia koronawirusa trochę nam namieszała. Nie odbył się Koncert Niepodległości w Kruszynianach, na udział w którym bardzo liczyliśmy, ale z pozostałymi działaniami jakoś sobie radzimy. Zamieniliśmy Biebrzański Jarmark Rozmaitości w Suchowoli na Gminne Dożynki.

 

Dożynki w Suchowoli

A więc czterdziestoosobowa  grupa, oczywiście różnych wyznań, przy pięknej pogodzie stawiła się w parku miejskim w Suchowoli. Atrakcji było sporo. Był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, stoiska promocyjne i rękodzielnicze, stragany jarmarczne, gra miejska z nagrodami, a na scenie występy zespołów.

Upał dawał się we znaki,  więc seniorzy przed czasem zameldowali się w Tatarskim Centrum Kultury. Imama Ramila, który był na urlopie, zastąpiła przemiła muzułmanka, mieszkanka Suchowoli, Iwona Iljasiewicz.

 

Budynek Tatarskiego Centrum Kultury

Ciekawie opowiedziała historię Centrum,  którego siedziba w latach 2014 – 2017 przeszła przebudowę i modernizację. Jest tu miejsce na prezentację wystaw stałych i tymczasowych o historii i religii Tatarów w Polsce, ale też w Suchowoli. Znajduje się tu sala modlitewna oraz czytelnia. Jest też część mieszkalna, którą zajmuje imam z rodziną. Związek Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Bohonikach planuje organizację dni kultury muzułmańskiej.

 

Stragany jarmarczne

Historia osadnictwa Tatarów w Suchowoli sięga roku 1795 i związana jest z osadnictwem żołnierzy i ich rodzin. W 1799 roku w Suchowoli stacjonowało 110 żołnierzy z jednostki pułkownika Baranowskiego i do dziś żyją potomkowie osadników wojskowych.
Po prelekcji czekał już poczęstunek – smaczne sałatki oraz kawa i herbata z ciasteczkami.
Potem krótki odpoczynek, wspólne zdjęcie i powrót do domu.

To była pierwsza część projektu. Zapraszam do udziału w pozostałych, czyli spotkanie w Muzeum Ziemi Sokólskiej z izbą poświęconą Tatarom oraz warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej. Projekt dofinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie, Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” i Gminę Sokółka.

 

Wspólne zdjęcie przed budynkiem Tatarskiego Centrum Kultury

Fot:  Krzysztof Frejus

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka