Jak bardzo integruje wspólne porządkowanie Mizaru, jak bardzo ciekawe są historie wybitnych Tatarów walczących o niepodległość Polski i jak ważne są wspólne działania w grupie, wiedzą uczestnicy niezwykłego spotkania w Bohonikach.

Jest nas na Sokólszczyźnie nie za wiele, ale jak trzeba ochotników do pracy społecznej albo zorganizowania wydarzenia kulturalnego, to zawsze znajdują się chętni.

Tym razem 25 sierpnia 2019 r. postanowiliśmy „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”. O godz.11.00 zebraliśmy się przy Mizarze ( cmentarzu muzułmańskim ), uporządkowaliśmy część grobów, a potem zabraliśmy się do pielenia krzewów przed murem, które były posadzone podczas realizacji mikrograntu z FIO. Praca poszła sprawnie i udaliśmy się do Domu Pielgrzyma w Bohonikach na drugą część wydarzenia.

Zaproszony na prelekcję Artur Konopacki, przedstawił wybitnych Tatarów, którzy od wieków walczyli o niepodległość Polski na podstawie książek wydanych pod jego redakcją: „Tatarzy w Niepodległej” i „Tożsamość a religia Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego”.

Wykładu wysłuchaliśmy z zainteresowaniem, a goszczący turyści z zadowoleniem dołączyli do naszego grona.
Był też gość niezwykły Kelsej Weber, młoda dziewczyna z Colorado, która studiuje etnografię w Anglii, przyjechała na rok do Polski zapoznać się z kulturą tatarską. Poznałyśmy się na konferencji w Muzeum Wsi, opowiedziałam o naszej pracy i powiedziała, że chce uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach.
Obecni na wykładzie otrzymali na pamiątkę do poczytania książki i mogli poczęstować się specjałami, które przygotował „Zajazd u Mahmeda”.

Prelekcja to część projektu, na który dofinansowanie otrzymał Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny”.

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka