Pod koniec czerwca Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku weźmie udział w międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Bitoli. Będzie to pierwsza wizyta białostockiej instytucji w Macedonii Północnej.

 

konferencja prasowa, fot. S. Gonczarowa

– Bardzo się cieszę, że wystąpimy podczas Bitola Shakespeare Festival i tym samym nawiążemy współpracę z Narodowym Teatrem w Bitoli (NU Naroden Teatar Bitola). Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie. Fakt, że będziemy gościć na scenie w Macedonii Północnej, pozwala nam promować naszą instytucję, nasze spektakle oraz cały region – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego. 

W ramach projektu „Kierunek Szekspir”, współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie, białostoccy artyści dwukrotnie wystąpią przed festiwalową publicznością. W związku z przypadającą w 2022 roku 210. rocznicą pierwszego wystawienia na polskiej scenie „Makbeta” Szekspira, Teatr Dramatyczny zaprezentuje w Narodowym Teatrze w Bitoli sztukę sławnego Stradfordczyka w reżyserii Grzegorza Suskiego. 

– „Makbet” był dużym wyzwaniem logistycznym jeszcze w Białymstoku, gdyż przedstawienie graliśmy w Kinie TON, którego przestrzeń nie jest typową przestrzenią teatralną. Myślę jednak, że dzięki temu doświadczeniu, prezentacja spektaklu w warunkach scenicznych Teatru w Bitoli, okaże się jeszcze większym sukcesem – mówi Grzegorz Suski, reżyser widowiska.

Oprócz spektaklu „Makbet”, 27 czerwca białostoccy artyści zaprezentują w Bitoli również performans inspirowany „Wesołymi kumoszkami z Windsoru” Szekspira.

Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Bitoli będzie dostępny na stronie: https://narodenteatarbitola.com/ 

Na realizację projektu „Kierunek Szekspir” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pozyskał dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego (70.000 zł) oraz z budżetu Województwa Podlaskiego (73.200 zł). Partnerem zadania jest Ambasada RP w Skopje.

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok