14 stycznia br. na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza. Autorem tłumaczenia i adaptacji powieści Érica-Emmanuela Schmitta jest Jan Nowak. 

na krześle siedzi pochylona kobieta, Trzyma w jednej ręce figurkę.

Widzowie bardzo licznie przybyli na sobotnie przedstawienie, które było kameralną opowieścią o wzajemnych relacjach ludzi połączonych muzyką Fryderyka Chopina. To najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Spektakl refleksyjny i wzruszający, a momentami zabawny, spotkał się z dużą sympatią białostockiej publiczności.

– Przedstawienie opowiada o potędze sztuki. O tym, jak ona może oddziaływać na nasze postępowanie, wybory życiowe, osobowość. W tym przypadku opowieść o tyle urokliwa i uwodząca, że dotyczy ciekawej relacji młodego francuskiego studenta filozofii i ekscentrycznej nauczycielki gry na fortepianie. Jest to także próba wniknięcia w tajemnice wspaniałego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina – mówił reżyser spektaklu Adam Opatowicz.

– Poza historią, którą przedstawiamy, poza interesującymi postaciami i ich bogactwem wewnętrznym, pozwalamy wybrzmieć muzyce Fryderyka Chopina tak, by stała się ona integralną częścią spektaklu. Sam Chopin jest intrygujący, jego muzyka jest przepiękna, a w przypadku tego przedstawienia, myślę że świetnie zinterpretowana – dodał – Opatowicz.

Za opracowanie muzyczne spektaklu i wykonanie muzyki Chopina odpowiadał Janusz Olejniczak – obok Zimermana i Blechacza, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, pedagog, juror konkursów Chopinowskich.

na podeście schodów siedzi kobieta i mężczyzna odwróceni od siebie

Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzył Marek Braun. W minimalistycznej, wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, zbudowanej przede wszystkim światłem, widzowie usłyszeli praktycznie całą partyturę książki Érica-Emmanuela Schmitta. Kostiumy – w zamyśle kostiumografa: w czerni, bieli i odcieniach szarości – pozwalały widzom skupić się na przestrzeni relacji między postaciami. 

– To coś w rodzaju passe-partout dla dźwięku i głosów aktorów – mówił Marek Braun.

Realizacja spektaklu przez Teatr Dramatyczny, dała widzom sposobność dotknięcia sekretu Chopina w każdej z granych postaci.

Na scenie wystąpili : w roli Pani Pylińskiej – Arleta Godziszewska, Agnieszka Możejko-Szekowska jako Ciotka Aimée, Kamila Wróbel-Malec w roli pielęgniarki oraz Michał Przestrzelski, wcielający się w postać Érica.

Przedstawienie można obejrzeć 21 i 22 stycznia oraz 10, 11, 12 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Sprzedaż biletów w Kasie Teatru (Białystok, ul. Suraska 1):
– wtorek – sobota: godz. 14.00 – 20.00
– niedziela: godz. 12.00 – 14.00
oraz na stronie dramatyczny.pl

Rezerwacje:

Tel. 693 102 204, tel. 85 74 99 184

źródło i fot. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok