Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wziął udział w Bitola Shakespeare Festival. W Macedonii zespół zaprezentował „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego oraz czytanie performatywne „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego.

scena ze sztuki teatralnej, fot. Świetłana Gonczarowa

– Wyjazd do Macedonii uważam za bardzo udany. Spektakl został przyjęty przez macedońską publiczność gromkimi brawami. Również dyrekcja z zespołem aktorskim ugościła nas serdecznie, tak jakbyśmy się znali od lat. Poza „Makbetem” pokazaliśmy także performance wyreżyserowany przez Patryka Ołdziejewskiego. Było to dosyć zabawne wydarzenie. Wśród widzów znalazła się nasza rodaczka, która od czterdziestu lat mieszka w Macedonii i stwierdziła, że był to udany występ – podsumowuje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego. 

To była pierwsza wizyta białostockiej instytucji w Macedonii Północnej w ramach projektu „Kierunek Szekspir”. Przedstawiciele Narodowego Teatru w Bitoli złożą rewizytę podczas szóstej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”. 

W sobotę, 25 czerwca, aktorzy Teatru Dramatycznego zagrali „Makbeta” w reżyserii Grzegorza Suskiego, otwierając 8. edycję Bitola Shakespeare Festival. W ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi, białostoccy artyści zaprezentowali czytanie performatywne „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego. 

– Wspaniały i na bardzo wysokim poziomie artystycznym festiwal. Doznań było wiele. Po pierwsze spektakle, które zobaczyliśmy w Bitoli były szansą do rozmów i dyskusji przez wiele godzin. Po drugie gościnność organizatorów była cudowna, ponieważ zostaliśmy przyjęci znakomicie. Po trzecie było to wielkie wyróżnienie zaprezentować namiastkę naszego teatru. W mojej opinii był to bardzo inspirujący czas oraz okazja do integracji naszego zespołu – dodaje Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego.

grupa ludzi stoi na scenie teatralnej, fot. Świetłana Gonczarowa

Aktorzy białostockiego Teatru podkreślają gościnność oraz wysoki poziom artystyczny wydarzenia, które okazało się inspirującym doświadczeniem.

Na realizację projektu „Kierunek Szekspir” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pozyskał dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego (70 000 zł) oraz z budżetu Województwa Podlaskiego (73 200 zł). 

Partnerem zadania była Ambasada RP w Skopje.

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok