Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Kierunek Telawi”. Zadanie będzie realizowane w 2021 roku, w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”.

Scena ze spektaklu „Błoto”, fot. Bartek Warzecha

 

Celem projektu jest promocja kultury polskiej poza granicami kraju. Instytucja planuje pokazać sceniczne wersje dzieł polskiej literatury w Gruzji. Widzowie w Telawi będą mieli okazję obejrzeć dwa przedstawienia, które powstały na podstawie utworów: „Treny” Jana Kochanowskiego oraz „Błoto” Jana Jastrzębskiego. 

Zaproponowane przez Teatr Dramatyczny spektakle ukażą bogactwo polskiej kultury i przyczynią się do promocji białostockiej instytucji wśród gruzińskich widzów. Mamy nadzieję, że realizacja projektu pomoże nam w nawiązaniu długofalowej współpracy z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Waży Pszaweli w Gruzji. Artystów z tej instytucji mieliśmy już przyjemność gościć i podziwiać w Białymstoku, na festiwalu „Kierunek Wschód” – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

Teatr planuje prezentację spektakli w Gruzji w III kwartale 2021 roku. Partnerem instytucji, oprócz teatru z Telawi, jest także Instytut Polski w Tbilisi.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na projekt „Kierunek Telawi” przyznało dotację w wysokości 80 000 zł. Zadanie zostanie dofinansowane także z budżetu Województwa Podlaskiego. W tym roku Teatr Dramatyczny planuje także wizytę w Armenii w ramach projektu „Kierunek Erywań”.

(źródło: www.dramatyczny.pl)

zredagowała Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok