Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza nauczycieli
i animatorów kultury do udziału w warsztatach. Ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach piątej edycji projektu „Teatr – Lubię to!”. 

kobiety na scenie

 

„Teatr – Lubię to!” to cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli, pracowników instytucji kultury oraz animatorów kultury z województwa podlaskiego. Zadanie zostało dofinansowane w ramach rządowego programu „Edukacja kulturalna 2023”.

Dwudniowe, autorskie szkolenia odbędą się w październiku, listopadzie oraz w grudniu. Pierwsze spotkania zostały zaplanowane na 21 i 22 października. Psycholog Anna Klimek oraz aktor Dawid Malec w trakcie warsztatów „Każdy może być aktorem” opowiedzą o tym, jak pracować
z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami.

W trakcie szkolenia pt. „Ekoetyka w teatrze” Grażyna Kryś-Lelusz i Szymon Ambrożewicz opowiedzą uczestnikom o możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu przy produkcji spektakli. Spotkania z pracownikami pracowni modelatorskiej Teatru Dramatycznego odbędą się 28 i 29 października. 4 i 5 listopada, w trakcie szkolenia „Teatr cieni” o możliwości gry światłem, cieniem i kształtem opowiedzą: Bernard Bania i Patryk Ołdziejewski.

Kolejne szkolenie „Spokojne przygotowania do spektaklu” odbędzie się 18 i 19 listopada. Katarzyna Mikiewicz i Marek Tyszkiewicz podpowiedzą, jakie ćwiczenia relaksacyjne oraz gry
i zabawy integracyjne mogą być pomocne w przygotowaniach do spektaklu.

„Adaptacja i interpretacja tekstu” to tytuł warsztatów, które 25 i 26 listopada poprowadzą Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Aktorzy podpowiedzą, jak interpretować utwory literackie zgodnie z ich stylem i przeznaczeniem do wystawienia spektaklu. Ostatnie spotkanie zatytułowane „Gra bez słów” (2 i 3 grudnia) będzie poświęcone pantomimie. Kamila Wróbel-Malec i Michał Przestrzelski opowiedzą o tym, jak wyrażać emocje i uczucia gestem, mimiką i ruchem.

Warsztaty są bezpłatne. Zapisy odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/1suu7Z6P2dUbuH3j9

Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać się na dowolną liczbę szkoleń.

Warsztaty będą odbywały się w weekendy: w soboty i niedziele, w godzinach od 9.00 do 15.00
w NieTeatrze, przy ul. H. Sienkiewicza 4 w Białymstoku. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w projekcie oraz konspekt teatralny.

Zadanie „Teatr – Lubię to! Sezon 5” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu województwa podlaskiego.

zdjęcia: pixabay.com
źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok