Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zaprasza na drugą edycję festiwalu „Kierunek Wschód”. W tym roku wszystkie spektakle będzie można obejrzeć za darmo! Dystrybucja wejściówek rusza we wtorek (4 września) o godz. 14.00 w Kasie Teatru.

 

„Kierunek Wschód” to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Wydarzenie jest kolejnym projektem Teatru Dramatycznego, który ma służyć zacieśnianiu współpracy z partnerami z zagranicy oraz z innymi teatrami z Polski. Celem festiwalu jest upowszechnianie międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego oraz prezentacja spektakli teatralnych partnerów z tych krajów, a także teatrów z Polski, które podobnie, jak białostocka instytucja, ulokowane są na pograniczach kulturowych i stąd czerpią inspirację do działań twórczych. Wydarzenie finansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Tegoroczna edycja przeglądu odbędzie się w dniach od 22 do 30 września. Łącznie widzowie będą mogli obejrzeć aż siedem różnych przedstawień.

– Cieszę się, że Ministerstwo Kultury ponownie doceniło nasz pomysł i zdecydowało się na dofinansowanie festiwalu „Kierunek Wschód II”. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych widzów, postanowiliśmy, że wstęp na tegoroczny festiwal będzie bezpłatny. Mamy nadzieję, że zachęci to do przyjścia na spektakle osoby, które na co dzień rzadziej interesują się teatrem. Tym bardziej, że zaprosiliśmy bardzo dobre teatry zarówno z Polski, jak i z zagranicy – mówi Piotr Adam Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

W trakcie festiwalu wystąpią artyści z Białorusi, Litwy, Ukrainy oraz z Bielska-Białej i Rzeszowa.

22 września o godz. 19.00 wydarzenie zainaugurują gospodarze, spektaklem „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

23 września, także o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej będzie można obejrzeć przedstawienie „Polowanie na szczury” Teatru Dramatycznego z Grodna.

We wtorek, 25 września na Scenie Dużej Teatru aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa zagrają „Pogorzelisko”.

Dzień później (26 września, także o godz. 19.00) Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi zagra spektakl „Trzy Gisèle”.

28 września (godz. 19.00) festiwalowa publiczność obejrzy na Dużej Scenie „Św. Idiotę” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

W sobotę, 29 września (godz. 19.00) będzie okazją do spotkania z aktorami ze Lwowa. Artyści z Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckiej zagrają „Rewizora” Nikołaja Gogola.

 

 

Festiwal zakończy się 30 września monodramem „Koba/Stalin” w wykonaniu litewskiego aktora Aleksandra Rubinovasa. Spektakl na Scenie Kameralnej rozpocznie się o godz. 18.00.

 

Po wszystkich spektaklach odbędą się spotkania i rozmowy z aktorami, które poprowadzi Konrad Szczebiot. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Festiwal odbywa się pod patronatem Ambasady Ukrainy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.

Źródło i  foto: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

opracowała: Lija Półjanowska

Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok