Chodzi Ci po głowie nowe hobby? Koniecznie pomyśl o akwarystyce! To spokojne, ale i angażujące zajęcie z pewnością nagrodzi Twoją pracę pięknym akwarium, które stanie się wyjątkową ozdobą Twojego domu.

Jeśli kochasz zwierzęta, wiesz pewnie, że posiadanie ich w domu to wspaniała rzecz. Nie zawsze jednak możemy i powinniśmy decydować się na czworonożnego pupila: pies wymaga mnóstwa czasu, ruchu, długich spacerów i dobrej karmy, na co nie każdy ma siłę i możliwości – również finansowe. Koty z kolei mogą być wspaniałymi towarzyszami domowego życia, ale nigdy nie wiemy, z jakim charakterem zwierzęcia przyjdzie się nam mierzyć – perspektywa podrapanych mebli i dzikości natury nie odpowiada każdemu. Doskonałym pomysłem dla urozmaicenia czasu są… rybki! I nie tylko – bo w akwarium mogą żyć także inne zwierzęta. Tylko od czego zacząć przygodę z akwarystyką?

Jakie akwarium dla rybek?

Akwarium to absolutna podstawa. By jednak wybrać odpowiednie, warto przeanalizować temat. Zastanów się, jakie rybki chcesz hodować, bo ich natura i wielkość znacząco wpłynie na wybór dopasowanego do nich akwarium. O naturze ryb, krewetek i innych wodnych stworzeń możesz poczytać w Internecie. Dobrym pomysłem jest jednak zakup książki o akwarystyce – z pewnością znajdziesz w niej wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Ci wybrać akwarium.

Nie warto decydować się na zakup używanego akwarium z niepewnego źródła – taki pojemnik może okazać się nieszczelny. Odradza się również kule, ponieważ tak często trzymane w nich bojowniki potrzebują przestrzeni akwarium o standardowym kształcie.

Podłoże do akwarium

Od gatunków ryb oraz roślin, które chcesz umieścić w swoim akwarium, a także od Twoich preferencji co do jego wyglądu, zależy dobór podłoża. Najpopularniejsze podłoża to żwir i piasek do akwarium – by nie zaszkodzić zwierzętom, koniecznie zdecyduj się na sprawdzone podłoże ze sklepu akwarystycznego. Przyda Ci się również odpowiednia baza pod wybrane podłoże.

Zwróć również uwagę, że na rynku dostępne są różnego rodzaju dodatki do podłoży – ich celem może być np. wzbogacenie podłoża w substancje, które wspomogą wzrost roślin akwariowych.

Rośliny i dekoracje akwariowe

Mogłoby się wydawać, że powodem umieszczania w akwarium roślin i dekoracji jest jedynie estetyka. Nic bardziej mylnego! Ryby w naturze nie żyją przecież w pustym zbiorniku o płaskich przezroczystych ściankach. Dobór odpowiednich roślin i ozdób, które będą pełnić m.in. funkcję kryjówek, pomaga odtworzyć przyjazne dla zwierząt warunki. Dzięki możliwości realizacji swoich naturalnych potrzeb, rybki akwariowe dłużej będą nas cieszyły swoim zdrowiem i pięknym wyglądem.

Koniecznie poczytaj o tym, jakie sadzonki roślin akwariowych powinieneś wybrać, by zapewnić swoim rybkom optymalne warunki życiowe.

Duży wybór roślin akwariowych oraz ozdób znajdziesz w sklepie internetowym https://www.plantagarden.pl/.

Niezbędne urządzenia do akwarium

Oczywiście akwarium, podłoże i rośliny to nie wszystko, by cieszyć się domową hodowlą rybek akwariowych. Konieczny jest zakup filtra. Do podziwiania rybek przyda się również odpowiednie oświetlenie.

Wiesz już, gdzie postawisz swoje nowe akwarium?