Warto znać pojęcia i fachowe nazewnictwo zaburzeń informacji serwowanej nam w Internecie , bo nie raz możemy z takimi określeniami się spotkać. Znajomość tych pojęć pomoże nam zrozumieć sposób powstawania i identyfikacji wszelkich zagrożeń jakie na nas czyhają w sieci.

Bańka filtrująca

Powstaje wtedy, kiedy nasza aktywność online jest ograniczona do przestrzeni, gdzie wszystko, co napotykamy, wydaje się potwierdzać nasze poglądy. Jest to zjawisko personalizowania ukazywanych w Internecie treści oraz dopasowywania ich do profilu konkretnego użytkownika.

W wyniku działania określonego algorytmu,  gdzie osoba korzystająca z sieci otrzymała informacje wyselekcjonowane, które dobrane zostały na podstawie informacji dostępnych na temat użytkownika, np. lokalizacja lub historia wyszukiwania.

Bańka informacyjna

Wyobraźmy  sobie, że codziennie dostajemy pod drzwi gazetę. Ale nie taką samą jak wszyscy. Ta gazeta została napisana specjalnie dla ciebie i zawiera tylko te informacje, które według wydawcy powinny Cię zainteresować – i również wiele reklam dopasowanych do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Można więc powiedzieć, że informacje, na jakie natrafiamy w pierwszej kolejności w Internecie, odzwierciedlają nasze zainteresowania, podczas gdy obserwatorzy algorytmiczni nieustannie obserwują to, co nas ciekawi.

Komora pogłosowa

Stwarza wrażenie, że wszyscy mówią o tym samym lub mają to samo zdanie i wielokrotnie powtarzane są te same opinie i poglądy, a funkcjonujące w nim osoby nie mają kontaktu z osobami o odmiennym światopoglądzie lub opinii na dany temat.

Fake news

Zjawisko to obrazowo definiuje Dziennik Ethical Journalism Network

„Fake news to informacje celowo sfabrykowane i publikowane z zamiarem wprowadzenia w błąd innych w odniesieniu do wiary w kłamstwa lub wątpiących w weryfikowalne fakty.”

Homofilia

Ludzie, połączeni między sobą przez silne relacje, takie jak więzy małżeństwa, wykonywany zawód, płeć, wiek, religia, edukacja, przyjaźni, znajomości, czy też przez słabsze powiązania, takie jak przebywanie z kimś w jednym miejscu publicznym, czy zwykła rozmowa.

Influencer

To osoba, która skutecznie wpływa na opinię innych, a ich pozytywna rekomendacja często warta jest więcej niż wysokobudżetowa kampania reklamowa. Influencerzy umiejętnie budują wokół siebie grupę lojalnych odbiorców, z którymi łączą ich silne relacje i zainteresowania.

Dezinformacja,

to narzędzie medialnej manipulacji świadomością. Uwagę (i kliknięcia) coraz częściej przyciągają sensacyjnie zmanipulowane nagłówki, które prowadzą do nijakich treści.

 TRZY RÓŻNE TYPY ZABURZEŃ INFORMACJI

Przegląd Międzynarodowy  nr 12/2017 przedstawia raport Rady Europy w sprawie tzw. „fake newsów. Dokument analizuje zjawisko coraz bardziej powszechnych kampanii dezinformacyjnych, które opierając się głównie na mediach społecznościowych, przyczyniają się do zaburzeń informacji w środowisku medialnym.

Autorzy Raportu zdefiniowali  trzy różne typy zaburzeń informacji:

1. Mis informacja

– fałszywa informacja, czyli taka, która jest rozpowszechniana, ale nie wyrządza żadnej szkody (mis-information).

2. Dezinformacja

– gdy fałszywe informacje są świadomie rozpowszechniane, aby wyrządzić szkodę (dis-information).

3.  Mal informacja

– szkodliwa informacja, gdy rozpowszechniane są prawdziwe informacje, z zamiarem wyrządzenia szkody (mal-information)

 

Źródło:

fot. pixaby.com

Cyfrowa Wyprawka (cyfrowa-wyprawka.org)
Ethical Journalism Network – Promoting Ethics in Media – EJN
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (krrit.gov.pl)
Stop dezinformacji | Fundacja Panoptykon
Koronawirus: informacje i zalecenia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Stowarzyszenie Szukamy Polski

Jolanta Falkowska

Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy