Senior jest skarbnicą wiedzy. Stawiam wszystkie pieniądze, że każdemu, kto usłyszy słowo „termy” błyskawicznie przypomina się dawny Rzym. Historia kołem się toczy. Dla 50-osobowej kolneńskiej grupy swój finał miała 28 maja 2023 roku w pięknych krajobrazach Słowacji. 

Na parkingu samochodowym stoi mężczyzna. W tle szczyty gór.

Kompleks rekreacyjno – uzdrowiskowy w miejscowości Vrbova (dawne polskie Wierzbowo) zachwyciłby nawet największych pesymistów. W starożytnym Rzymie były to po prostu łaźnie. Zarówno dla bogaczy jak i niewolników. Nasza grupa, to chyba coś pośredniego. Oczywiście trochę zażartowałem. Wiem jednak, że internauci mają poczucie humoru. Rzymskie łaźnie były tanie i dostępne dla każdego. Gdyby polski senior z przeciętnym uposażeniem chciał zaznać tych przyjemności, dysponując własnym pojazdem, musiałby dokonać poważnej analizy możliwości finansowych. Grupowy wypad jest zdecydowanie tańszy. 

Warto zaznać przyjemności zdrowotnych i widokowych. Pominę zalety korzystania z basenów o różnej temperaturze wody. Zachwyt wzbudzają szczyty gór, częściowo ośnieżone. Długi łańcuch górski, w tym Łomnica, Gerlach, przypominają wizyty w Zakopanem. Czasy młodości – Gubałówka, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Kościeliska, Rysy, Morskie Oko. Rejon przez nas odwiedzany nie jest „zadeptany” przez turystów. Bliskość natury, niesamowite widoki, głębokie oddechy, brak gigantów przemysłowych, nieznany termin „smog” – chce się żyć, nie umierać. 

Duża grupa osób stoi przed budynkiem.

Termy były naszym głównym celem całodziennej wyprawy, ale na trasie były takie historyczne miejscowości jak Preszow, czy Lewocza. Świetny przewodnik bez przerwy raczył nas niewiarygodnymi historiami. W trakcie przejazdu zachwyciła mnie historia Bitwy Dukielskiej. Słowacja, to raptem szósta część powierzchni Polski z 5,5 mln ludności. Szokiem dla mnie była informacja, że 70% energii elektrycznej pochodzi z dwóch elektrowni jądrowych, a reszta ze źródeł odnawialnych. Dosyć faktów gospodarczych. 

Mam nadzieję, że zachęcę rówieśników do odwiedzin rejonu. Warto. Bieszczady, Beskid Niski – czekają na was.

Foto: Eugeniusz Regliński 

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno