28 lutego 2019 r. Sokółka obchodziła 410 lat powstania. Był pokaz, dużo muzyki i tańca oraz zorganizowany z tej okazji I Interaktywny Turniej Wiedzy o Sokółce.

 

„Pierwotnie Sokółka była wsią koronną, której mieszkańcy zobowiązani byli do hodowli sokołów, z czym można wiązać pochodzenie nazwy miasta. W początku XVI wieku istniał tu dwór myśliwski Sucholda znajdujący się we władaniu królowej Bony, który został nadany jej przez Zygmunta Starego w roku 1524 wraz z rozległym obszarem od Kowna do Narwi i Świsłoczy, jaki wydzielił z Puszczy Grodzieńskiej. W 1565 roku Zygmunt August ufundował w Sokółce kościół katolicki, a parafia funkcjonowała od roku 1592. W latach 1586–1589 Sokółka stała się wsią targową. Prawa miejskie otrzymała ona 28 lutego 1609 roku od Zygmunta III. Przed nadaniem praw miejskich do Sokółki przybyli rewizorzy królewscy Jerzy Scipion del Campo oraz Stefan Nieszkowski, którzy dokonali rozplanowania przyszłego miasta.” – tak opisuje początki miasta Wikipedia.

28 lutego jako Uniwersytet Trzeciego Wieku zostaliśmy zaproszeni przez Burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską na uroczyste obchody 410 rocznicy nadania praw miejskich.

 

Jak to bywa przy takiej uroczystości obejrzeliśmy występ Dziecięcego Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce oraz pokaz umiejętności mażoretek z Miejskiej Orkiestry Dętej w Sokółce.

 

 

Najciekawszy jednak był po raz pierwszy zorganizowany w naszym mieście I Interaktywny Turniej Wiedzy o Sokółce. Zgłosiło się czternaście trzyosobowych zespołów, które wyposażono w tablety, udzielono instrukcji i poinformowano o  regulaminie głosowania. I zaczęła się zabawa, chociaż nie brakowało emocji. Widownia miała bezpośredni podgląd na dużym ekranie do pytań, czterech podpowiedzi i wyników głosowania. Pytań było 21 z różnych dziedzin, jedne łatwe, ale też i trudniejsze. Myślę, że trzeba byłoby być na bieżąco z historią, kulturą i rozwojem naszego regionu, żeby sprostać wszystkim odpowiedziom. W turnieju tylko dwa zespoły były 60+, pozostałe reprezentowały różnego rodzaju instytucje. Ale jako „starsza młodzież” nie wypadliśmy najgorzej klasyfikując się na miejscu 5 i 9.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali jubileuszowe nagrody, a zaproszeni goście pamiątkowe monety.

Emocje turniejowe opadły i wszystkich zaproszono na degustację pięknie udekorowanego tortu okolicznościowego oraz pączków, bo to przecież był tłusty czwartek.

Do następnej okrągłej rocznicy😊

fot.Lila Asanowicz

Lila Asanowicz

Podlaska Redakcja Seniora Sokółka