„Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” – Benjamin Franklin

Brzmi poważnie, ale jest  przyjemną, sympatyczną, momentami wręcz radosną, ale i bardzo potrzebną czynnością. Podobnie jak nasze ciało, o czym najczęściej wspominamy, z wiekiem starzeje się, tak również i naszego mózgu czas nie oszczędza. Na pewno każdy z nas, seniorów, od czasu do czasu narzeka na problemy z pamięcią, czy koncentracją.

Niekiedy dochodzi do sytuacji wręcz komicznych. Na szczęście mamy poczucie humoru, które pozwala nam obrócić wszystko w żart. No, może są i bardziej nerwowi seniorzy, ale to już ich problem. Jeżeli uwzględnimy dodatkowo ogromne postępy w różnego rodzaju technologiach, które mogą być nam bardzo pomocne, to koniecznością się staje ciągły trening naszych półkul mózgowych.

Będąc przez wiele lat pedagogiem uświadamiałem rodziców, chcąc ich latorośle zmobilizować również do aktywności ruchowej. Czyli sytuacja odwrotna, niż w naszym przypadku – do szkoły chodzi nie tylko głowa dziecka, ale ono całe. Nam jest potrzebna świadomość, że stan naszego umysłu leży w naszych rękach. Mając na uwadze ten fakt, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Kolnie zostali zaproszeni, 28 listopada, do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie na tytułowy trening pamięci.

Bardzo urozmaicone, czasami wymagające ogromnego skupienia, innym razem pozwalające na wesołe komentarze, godzinne zajęcia minęły nam jak  program telewizyjny „Jeden z dziesięciu”. Zaczęło się od układania po kilka słów zaczynających się od podanych sylab, np. tele-wizja, telefon, telegram, itd. Następnie spośród około 60 wyrazów trzeba było szybko policzyć, ile razy powtarza się jeden, wskazany wyraz. Łatwizna. Małe schody zaczęły się, kiedy należało podać określoną ilość wyrazów zaczynających się na podaną literę, a następnie podać po kilkanaście wyrazów, na dowolną literę, określających nazwy kwiatów, części garderoby, czy ptaki.

Sporo problemów pojawiło się, gdy należało odkryć zasadę, wg której ułożono figury w piramidkach, uf!

Bardzo ciekawą formą, kształcącą szczególnie spostrzegawczość, było znalezienie aż 20 różnic pomiędzy dwoma, pozornie jednakowymi rysunkami. Po długich cierpieniach-udało się! Na deser, i trochę dla rozluźnienia, ciekawa i sporych rozmiarów krzyżówka, której efektem było odgadnięcie hasła. Po przerwie, potrzebnej nie tylko z powodu zwykłego zmęczenia organizmu, ale przede wszystkim jako relaks dla naszych półkul, które naprawdę intensywnie pracowały, część naszych młodych od wielu lat przeobraziła się w aktorów. W naszej kolneńskiej społeczności popularny jest Teatr przy stoliku. Wypełniona kawiarnia gości aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Tematyka sztuk pozwala oderwać się od rzeczywistości, poznać komizm sytuacji i najzwyczajniej pośmiać się. Czasami nawet do łez.

Nie będę podawał tytułu sztuki, którą nasi seniorzy zaprezentowali. Powiem jedynie, że miło było patrzeć na reakcje, uśmiechy i posłuchać komentarzy. Suma summarum, nikt nie narzekał na to, że mógł minione 2 godziny spędzić w bardziej atrakcyjny sposób. I żeby optymistycznie patrzeć w przyszłość zapamiętajcie cytat autorstwa George Sand – „Staraj się utrzymać swoją duszę młodą i drżącą aż do starości”.

                                                                                     Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno