Na rynku wydawniczym ukazała się trzytomowa powieść pochodzącej z Podlasia Ewy Szymańskiej „Bo trzeba żyć”. Jest to saga rodziny Bąków.

Autorka opisuje dzieje szlachcianki Apolonii Niemyjskiej, która nie zwracając uwagi na opinię mieszkańców, wychodzi za bogatego chłopa. Nazywana kuternogą z uwagi na krótszą nogę, przez całe swoje dzieciństwo miała z tego powodu kompleksy. Umiała za to czytać i pisać. Po ślubie urodziła czworo dzieci. Kiedy w pobliskim folwarku  otwarto pierwszą szkołę, zapisała tam wszystkie swoje pociechy, bo uważała, że nauka będzie bardzo istotna w ich życiu.
Bohaterowie sagi żyli w trudnym okresie I i II wojny światowej. Fabuła wciąga czytelnika w historię wojen, okupacji niemieckiej i strachu przed śmiercią. Terror, z którym muszą się zmierzyć, zmienia w nich nastawienie do rzeczywistości a nawet do znaczenia takich pojęć jak dobro i zło.
Najwięcej uwagi poświęca autorka najstarszej córce Gabryni, która tuż po wojnie zbiera ocalałe książki i organizuje bibliotekę.
Okładki trzech tomów
Zachęcam, do przeczytania ciekawej trzytomowej powieści, w której oprócz opisu zwyczajnego życia w trudnych czasach, pisarka pokazuje jak ważna dla ówczesnych Polaków była nauka.
Teresa Rafałowska
Podlaska Redakcja Seniora