Slam 22 września wygrał Marek Dobrowolski, tuż za nim był Jakub Dubiel. W finale jeden z poetów stał przy czarnym, drugi przy białym mikrofonie. Wgrała czerń. Gratulujemy.

Slam to rodzaj turnieju poetyckiego odbywającego się na żywo na oczach publiczności.
W publicznej rywalizacji liczy się umiejętność przekazu, improwizacji, wyczucia. Sędziują natomiast nie krytycy, lecz publiczność.
To właśnie pojedynek poetycki między Mickiewiczem, a Słowackim, który datuje się dokładnie na 25 grudnia 1840 roku, można uznać za pierwszy w Polsce slam poetycki.

W Kawiarni Lalek w Białymstoku już po raz trzeci zmierzyli się ze sobą poeci i publiczność. Zwycięzca otrzymał zasłużone brawa i 400 złotych, jak podkreśli organizatorzy – Stowarzyszenie Szukamy Polski -bez podatku
Działo się wiele, autorzy i publiczność byli wspaniali. Nie obyło się bez działań jurorów, którzy trzy razy musieli rozstrzygnąć nieparzystą liczbę kandydatów do dwuosobowego turnieju poetów. „Dzikie karty” – decyzją jury: Doroty Sokołowskiej i Artura Jana Szczęsnego – otrzymali Dominik Sołowiej i Małgorzata Białous.

Slam prowadził Eligiusz Buczyński a głosy publiczności -białe lub czarne karty do głosowania – skrupulatnie liczyły Elżbieta Urban i Bożena Bednarek.

Posłuchajcie nagrania Radia Białystok

 

Następny SLAM POETYCKI BIAŁYSTOK odbędzie się 20 października o 18.00.

W tym samym miejscu co zawsze BTL Lalki – kawiarnia teatralna. Zaprasza Stowarzyszenie Szukamy Polski i Eligiusz Buczyński z Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Bożena Bednarek