Druga notacja filmowa z cyklu Podlaska Księga Kobiet prezentuje trzy niezwykłe kobiety, którymi były Siostry Frankiewiczówny. Pani Luba Trochimczuk, sąsiądka 100-lecia Kobiet z ulicy Elektrycznej 6, opowiada o swoich nauczycielkach muzyki i śpiewu, które założyły w Białymstoku Szkołę Muzyczną.

Siostry Frankiewiczówny urodziły się w Stanisławowie. Ukończyły Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Jako pierwsza do Białegostoku przyjechała Helena (1908-1980). Później ściągnęła tutaj siostry – Jadwigę (1911-1996) i Zofię (1906-1999) oraz rodziców. Założyły Szkołę Muzyczną i całe życie poświeciły pracy z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi. Całe swoje życie poświęciły muzyce oraz młodzieży i dzieciom, które kształciły.

Podlaska Księga Kobiet – to cykl notacji filmowych o Kobietach, które Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet chce upamiętnić. To rodzaj wywiadu video, zapisu filmowego, który opowiada o życiu i o unikalnym doświadczeniu osoby, niezwykłej Polki i Jej HERstorii. Opowiadają o nich współczesne kobiety, strażniczki HERstorii, ale ważne świadectwa o Polkach – Przewodniczkach mogą też wyrażać strażnicy HERstorii, mężczyźni. W 2019 roku powstało 6 notacji filmowych, w grudniu 2021 zaczął się drugi cykl.

Aby obejrzeć film, kliknij w zdjęcie poniżej ↓

 

Na stole zdjęcie jednej z sióstr Frankiewicz. Poniżej gazeta z artykułem „Era sióstr Frankiewicz”

Film zrealizowany przez Stowarzyszenie 100-lecie (scenariusz- Bożena Bednarek, zdjęcia i montaż-Natalia Tur).

Cykl Podlaska Księga Kobiet realizowany jest w ramach projektu IKAR (Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju) z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

 

 

 

Źródło: Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet