Jubileusz Teatru Wierszalin przypadł w drugim roku pandemii. Obchodzony był w formie hybrydowej: online i stacjonarnie w siedzibie teatru w Supraślu. Towarzyszył mu Festiwal „Między wierszami”, pilotowany przez Teatr Wierszalin. Festiwal promował polską literaturę, teatr, muzykę i sztuki plastyczne.

Maria-Karwowska-i-Piotr-Tomaszuk

Lalkarsko-aktorska grupa teatralna powstała w Supraślu w 1991 roku. Założyli ją Piotr Tomaszuk i Tadeusz Słobodzianek wraz z aktorami pracującymi wcześniej w gdańskim Teatrze Lalki i Aktora Miniatura. Należy do najciekawszych teatrów powstałych po 1989 roku. Porównywany jest do teatrów takich jak Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego, Cricot 2 Tadeusza Kantora. Spektakle Wierszalina nasycone są muzyką i śpiewem. Drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami. Przedstawienia te weszły do kanonu teatru polskiego.

Teatr Wierszalin

Był to pierwszy teatr prywatny, bez własnej siedziby, sponsorów. Na początku trupa aktorów jeździła ze swoimi spektaklami głównie po Polsce. Aktorzy sami dbali o swoje kostiumy i rekwizyty. Znakomitą scenografie tworzył Mikołaj Malesza. Na scenie instalowali ją sami aktorzy.

Bakcyl stworzenia nowego, innego teatru jednoczył zespół. Długie, wyczerpujące próby, omówienia każdego zagranego spektaklu wynagradzały późniejsze efekty. Liczne nagrody krajowe i zagraniczne były przepustką do sztuki światowej.

Teatr Wierszalin trzykrotnie zdobył prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za „Turlajgroszka” w 1993, „Merlina” w 1994, i za „Medyka Felixa” w 1997). Był też wielokrotnie nagradzany na teatralnych festiwalach w kraju (m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni dla spektaklu „Bóg Niżyński”) i za granicą (m.in. Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych „Koprziva” w Czechach zdobyło przedstawienie „Święty Edyp”).

Maria-Karwowska-Piotr-Tomaszuk-i-Olga-Gordiejew

Na urodziny zaproszeni zostali aktorzy z tzw. „pierwszego” Wierszalina. Tworzyli ją ludzie, których związała pasja do teatru. Byli nestorzy, byli i młodzi adepci sztuki teatralnej. Początkowe lata pracy w Wierszalinie wspominali Adam Wnuczko, Ryszard Doliński, Adam Woronowicz, Marek Tyszkiewicz, Joanna Kasperek i Maria Karwowska.

Wszyscy goście podkreślali, że Wierszalin był w ich życiu niezwykle ważnym miejscem. -Tu nie można było być „letnim”, tu dawało się z siebie wszystko. Widz szuka teatru, który nim zawładnie, który go porwie. Tu trzeba było zasłużyć na brawa publiczności – wspominał Ryszard Doliński. Dlatego tak wielką popularnością cieszył się i cieszy nadal Teatr Wierszalin, nadal pod kierownictwem Piotra Tomaszuka.

Na swoje trzydzieste urodziny teatr przygotował premierę spektaklu „Nie-Boska komedia” wg Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Piotra Tomaszuka.

Joanna-Kasperek-z-prowadzaca-spotkanie-Olga-Gordiejew

W ramach Festiwalu „Między wierszami” odbyły się też spotkania literackie m. in. z Grzegorzem Uzdańskim, Jolantą Sztachelską, Zośką Papużanką, odbyły się też koncerty chopinowskie, wystawy plastyczne i fotograficzne, happeningi uliczne. Można było obejrzeć spektakle teatralne Wierszalina i filmy fabularne proponowane przez Dominika Sołowieja.

Wywiady z aktorami i autorami zostały zarejestrowane i można je obejrzeć na Facebooku Teatru Wierszalin. Link:

 

Źródło: Teatr Wierszalin w Supraślu

fot. Maria Beręsewicz

 Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaski Senior Białystok