Plenerowa wystawa o Białostoczku ul. Kozłowa 25 (ogrodzenie Przedszkola Samorządowego Nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku)

wernisaż: 17 września 2022, 12:00
wystawa czynna do 31 października 2022

więcej informacji

„Białostoczek to dobra była wieś. Miała co wypić i miała co zjeść.”

dwa stare drewniane domy, w tle nowoczesne wieżowce, fot. Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Białostoczek przez znaczną część swojego istnienia, którego początki sięgają XVI wieku, był wsią. W obszar Białegostoku został włączony 10 maja 1919 roku i od tego czasu funkcjonuje jako jedna z miejskich dzielnic. Do dzisiaj można zauważyć na osiedlu charakterystyczne elementy zdradzające jego wiejską przeszłość. Spacerując po Białostoczku, natkniemy się na stare, pamiętające XIX wiek krzyże. Zobaczymy nieliczne już drewniane domy, niektóre zbudowane ponad 100 lat temu. Największymi, ale i najmniej widocznymi śladami dawnej wsi są ulice Białostoczek i Zagumienna. Bieg pierwszej zmienił się niewiele od czasów Branickich, druga powstała w miejscu drogi biegnącej za dawnymi gumnami, czyli gospodarstwami, i stąd też wzięła swoją nazwę.

Czy jednak ślady dawnego charakteru osiedla przetrwały w pamięci jego dzisiejszych mieszkańców? Czy osoby, które zamieszkały tu w latach 80., już po wyburzeniu wiejskiej zabudowy, czują czasem jego niegdysiejszą specyfikę? W ramach naszych badań prowadzonych na osiedlu od 2021 roku szukamy odpowiedzi również na te pytania. Najlepszym źródłem wiedzy są oczywiście mieszkańcy Białostoczku, którzy chętnie dzielą się z nami swoimi wspomnieniami, zdjęciami, dokumentami i pamiątkami. Dzięki prezentowanej wystawie więcej osób może poznać te historie i zobaczyć zdjęcia do niedawna ukryte w domowych archiwach. Lokalną historię tworzymy przecież wspólnie, a nasze doświadczenia i przeżycia nieustannie łączą się ze sobą i splatają.

Wystawa ma formę rodzinnego albumu, a wiadomo że o każdy album trzeba dbać. Warto go też regularnie uzupełniać. Nasz „album” takiego uzupełnienia na pewno wymaga – wystawa nie jest więc podsumowaniem badań na Białostoczku, ale raczej ich otwarciem. Nadal szukamy osób, które chciałyby wzbogacić historię osiedla swoimi wspomnieniami. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy. Bez Państwa zaangażowania projekt nie rozwinąłby się tak pięknie i nie miałby przed sobą tak obiecującej przyszłości!

Zapraszamy!

źródło: Centrum im. Ludwika Zamenhofa

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok