Od 9 kwietnia do 11 maja 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku można będzie zwiedzać wyjątkową wystawę „Urodziłem się w Wadowicach”.

 

„Zbudowana w formie domu przypominającego dom Wojtyłów w Wadowicach, pokazuje jego atmosferę i ciepło utrwalone m.in. na archiwalnych fotografiach oraz poprzez wyjątkowe eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum DomRodzinny Ojca Świętego w Wadowicach.

W tym mieście przy ul. Kościelnej 7 znajduje się kamienica, gdzie 18 maja 1920 r. ok. godz. 17.00, przyszedł na świat Karol, nazywany potem Lolkiem. Był trzecim dzieckiem Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły seniora. Po latach jako Papież powiedział, że „tutaj, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło”.

Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jest niezwykłym i wyjątkowym świadkiem życia Papieża Polaka oraz świadectwem dzieła, które zostawił światu. Pomysłodawcą utworzenia Muzeum był ks. inf. Edward Zacher, który przez wiele lat jako katecheta troszczył się o duchowy rozwój młodego Karola. 18 maja 1984 r. dzięki przychylności i zaangażowaniu ówczesnego Metropolity Krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego, zainaugurowano działalność Muzeum w przedwojennym mieszkaniu Wojtyłów na pierwszym piętrze kamienicy. Opiekę nad tym miejscem od początku sprawowały Siostry Nazaretanki. Obecnie zajmuje już całą kamienicę” – czytamy w zaproszeniu ks. Jacka Pietruszki, dyrektora Muzeum.

Na wystawie oprócz zdjęć rodzinnych możemy zobaczyć dokumenty i rzeczy osobiste Jana Pawła II oraz usłyszeć głos papieża z taśm na których nagrano teksty kazań wygłoszonych w trakcie wizyt w Polsce.

Papież wielokrotnie wspominał, „jak wiele dla rozwoju ludzkiej osobowości i charakteru znaczą pierwsze lata życia, lata dziecięce, a potem młodzieńcze. Te właśnie lata łączą się dla mnie z Wadowicami”.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia tej niezwykłej wystawy. Po jej obejrzeniu wyjdziemy wzmocnieni duchowo.

Można ją zwiedzać w dni powszednie w godz. 9.30-14.00, w czwartki od 11:00 do 18:00. Wstęp na wystawę jest wolny.

 

Maria Beręsewicz

Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok