Białostockie Towarzystwo Esperantystów serdecznie zaprasza na wspólne uczczenie pamięci zamordowanego 77 lat temu Jakuba Szapiro, białostockiego esperantysty, dziennikarza, pisarza i nauczyciela okresu międzywojennego, przy jego dawnym domu przy ul. Lipowej 31/33, w czwartek, 12 lipca o godz. 15.00.

 

fot. Białostockie Towarzystwo Esperantystów

 

Jakub Szapiro, Joŝo (ur. 29 października 1897) był założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku; od roku 1919 był delegatem Światowego Związku Esperantystów i wielokrotnie organizował w mieście spotkania pokongresowe i inne esperanckie wydarzenia.

Dzięki jego staraniom dawna ulica Zielona została przemianowana na Zamenhofa. Szapiro był autorem m.in. antywojennej broszury „Wojna światowa iesperanto” (1915), „Gawęd wesołego esperantysty” (1921), jednego z
pierwszych – a może pierwszego – przewodnika po Białymstoku (1923) oraz licznych artykułów propagujących Białystok w prasie międzynarodowej i esperanto w prasie polskiej.

Jego aktywną działalność zakończyło wkroczenie do miasta wojsk niemieckich; 12 lipca 1941 r. Jakub Szapiro zginął rozstrzelany w lesie Pietrasze.

Biografia Jakuba Szapiro

 

Białostockie Towarzystwo Esperantystów

Opracowała Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok