Rozpoczął się XIV  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Kolejny rok uczestniczę w tym wydarzeniu i ciągle jestem pod wielkim wrażeniem. Koncert inauguracyjny odbył się 2 września a kolejne będą w następne niedziele września o godz. 19 w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie.

Festiwal odbywa się właśnie w kościele, którego w latach 60 budowniczym  był  właśnie ks. Wacław Rabczyński, miłośnik sztuki i mużyki, którego imieniem go nazwano.

Z inicjatywy podlaskiego organisty i pasjonata muzyki dawnej Dariusza Hajdukiewicza w Wasilkowie w 2008 r. powstał zespół kameralny, który przekształcił się w  Podlaską Orkiestrę Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum (BCM). Orkiestrę tworzą wybitni i doświadczeni instrumentaliści, pasjonaci muzyki dawnej, specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych, absolwenci m.in.Akademii Muzycznej w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Londynie czy też Wiedniu. W dorobku mają wiele koncertów w doskonałych ośrodkach muzycznych w Europie. Orkiestra BCM współpracuje z solistami oraz zespołami specjalizującymi się w wykonaniu muzyki dawnej oraz grze na instrumentach historycznych, scen międzynarodowych. Orkiestra posiada unikatowe, oryginalne instrumenty lub kopie instrumentów historycznych o niesamowitym brzmieniu.

Mecenasem i opiekunem Orkiestry BCM od 2017 r. jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej.

Koncert odbył się pod kierownictwem artystycznym Dariusza Hajdukiewicza a partie solowe wykonała Anna Filimowska- Wolfinger, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Hamburgu. Ma za sobą duży dorobek artystyczny. Od 2012 r. jest solistką Opery i Filharmonii Podlaskiej, a w 2016 r. zadebiutowała na scenie opery Krakowskiej. Festiwal otworzył Dariusz Hajdukiewicz, burmistrz Wasilkowa oraz gospodarz obiektu ks. proboszcz, który zachęcił obecnych do  odwiedzenia izby pamięci śp. ks. Wacława Rabczyńskiego.

Podczas koncertu wykonano 12 utworów, głównie utwory Jana Sebastiana Bacha, ale też Antonio Caldara, Evaristo Felice dall’ Abaco, Dietrich Bextehude, Nicola Matteis, Georg Fredrich Handel.

W wielkim skupieniu i zadowoleniu wysłuchałam koncertu. To prawdziwa uczta duchowa, gdy zamknęłam oczy wydawało mi się że przenoszę się w inny świat a śpiew  solistki miło wibrował w moich uszach.  Każdy utwór nagradzany był gromkimi brawami publiczności a na koniec owacją na stojąco. Myślę że w tym „zagonionym” świecie wszystkim nam potrzebny jest taki duchowy relaks.

Polecam i zapraszam wszystkich pasjonujących się muzyką klasyczną w wydaniu organowym i kameralnym do uczestnictwa w tym festiwalu. Następny koncert to – utwory Fryderyka Chopina.

Organizatorami tego festiwalu jest Towarzystwo Przyjaciól Ziemi Wasilkowskiej, Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, Miejski Ośrodek Animacji Kultury Muz&Art.

 

Halina Wiszowataa
Podlaska Redakcja Seniora Białystok