Uniwersyteckie  Centrum Przyrodnicze działa od 1999 r.  Jego patron prof.  Andrzej Myrcha rozpoczął pracę w Zakładzie Biologii Filii Uniwersytetu w Białymstoku w 1978 r. i udało mu się zmienić małą, słabo wyposażoną jednostkę badawczą w jeden z wiodących w kraju Instytutów BiologiiWarto wybrać się tu na wycieczkę, szczególnie jeśli spędzamy wakacje w mieście.

Brał udział w pięciu wyprawach polarnych i z  jednej z nich w 1978 r. przywiózł do Białegostoku pierwsze eksponaty – bezkręgowce morskie i ptaki  antarktyczne. Dzisiaj Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją Kości eoceńskich pingwinów z  Wyspy Seymour z holotypami 5 gatunków – czytamy w notce biograficznej profesora zamieszczonej w Centrum.

W nowych,  przestronnych  pomieszczeniach  w Kampusie, przy ul. Ciołkowskiego,   Centrum zajmuje  dziewięć  sal wystawowych w których prezentowane są ekspozycje stałe: Przyroda północno-wschodniej Polski;  Skamieniałości z osadów polodowcowych; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja naczyniowych roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi – zarys dziejów; Hodowle terraryjne oraz ekspozycja czasowa: Madagaskar – ginący świat.

Zachęcam do  zwiedzenia Centrum i obejrzenia ciekawych eksponatów takich,  jak: skały z widocznymi odciskami roślin, owadów, muszli, piękne kolorowe minerały, wielobarwne motyle z lasów tropikalnych, chrząszcze, pająki,  Pingwina złotoczubego i skałoskoczka. W największej z sal jest interaktywna ekspozycja ptaków i zwierząt  zamieszkujących lasy  północno-wschodniej Polski.

 

Respekt budzą wspaniałe  i jednocześnie największe  okazy: łosia, jelenia i  żubra. Z wysokiej półki spoglądą Orzeł  przedni i Bielik zwyczajny. Słychać śpiew ptaków i szum wody. Przez szklaną ścianę widać oczko wodne i  rosnące wokół niego rośliny, trawy  poruszające się na wietrze. Ma się wrażenie, że stojący na tym tle bocian, czapla, żuraw brodzą  w wodzie.  Wielką  atrakcją  są terraria w których można zobaczyć żółwie, pytony, jaszczurkę (Agamę  brodatą), Legwana zielonego.

Centrum jest czynne w dni powszednie w godz.  9:00 –  15:00, w soboty w godz. 10:00 – 14:00. Wstęp bezpłatny. Najdogodniejszy dojazd autobusami nr 7 i 22 (przystanek końcowy przy stadionie).

 

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora -powiat białostocki